Octopus CB

Proč (ne)mít potápěčský počítač

5 důvodů, proč mít a používat potápěčský počítač. A proč znát a umět používat potápěčské tabulky.

galileo lunaKdyž jsem dělal kurz, potápěčský počítač neměl ani můj instruktor. Používat tabulky pro plánování ponoru a na ruce měl hodinky. Na konzoli manometr a hloubkoměr. Když jsem si potom dělal AOWD, již počítač vlastnil a byl na to náležitě hrdý. Však to nebyla malá investice.

Dneska je možné koupit počítač, který vám vystačí na rekreační potápění, už za pár tisíc korun. Tak si myslím, že je trestuhodné aspoň jeden nemít. A vždy mně zatrne, když někoho potkám a on nemá svůj počítač a nemá u sebe ani tabulky (a pokud by je měl, nevěřím tomu, že by je uměl použít). Když se ptám proč, většinou se dozvím, že se stejně potápí se skupinou, on si ponory neplánuje, drží se vedoucího skupiny.

Proč být vlastníkem potápěčského počítače

Těch důvodů je několik.

Pohodlí - můžete být pod vodou déle. Počítač stále doplňuje a přepočítává informace podle aktuální hloubky, doby strávené pod vodou. A to vše zohledňuje. Na rozdíl od tabulek, kde se pracuje jen s maximální hloubkou. Opakované ponory jsou zohledňovány. Výpočet opakovaného ponoru pomocí tabulek sice není práce pro Einsteiny, ale úplně triviální to také není. A opět se pracuje pouze s maximální hloubkou.

Bezpečnost - počítač stále zaznamenává, co děláte a jak dlouho jste v jaké hloubce. Díky tomu upravuje časy, stav nasycení, případné deko zastávky. Pokud něco v plánu nevyjde, je to ihned přepočítáno a zohledněno v dalším postupu. Pokud se ztratíte - je potřeba bezpečně vystoupat na hladinu. S případnými zastávkami. Pokud "jedete na jeden", máte ten druhý prostě smůlu.

Plánování - plánování pomocí tabulek je těžkopádné. Většina dnešních počítačů má plánovací mód, který umožní naplánovat další ponor se zohledněním opakování ponorů a zohledněním požadovaného profilu ponoru - setrvání v dané hloubce určitý čas.

Protokol - většina počítačů má záznamový mód pro několik desítek ponorů. Tak je možné se podívat na průběh ponoru, popřípadě bez námahy využít některého elektronického divelogu a data do něj nahrávat přímo z počítače.

Nutnost - některé báze již dnes vyžadují, aby každý měl svůj vlastní počítač. Bez toho s nimi do vody nesmíte.

Varování

počítačPotápěčský počítač není samospasitelný. I když vám provede pod vodou všechny výpočty, není možné na to spoléhat a i na snadných ponorech by měl existovat aspoň hrubý plán ponoru  - maximální hloubka, čas na dně, celkový čas ponoru, azimuty.  Takže znalost tabulek, znalost prostředí, znalost nejčastějších profilů ponorů - to vše jsou další benefity, které zvyšují vaši bezpečnost. Ne - musím to říci jinak. Znalost ani vlastnictví tabulek, počítače nezvýší vaši bezpečnost. Používání ano.