Octopus CB

Proč si "udělat Nitrox"? 4 důvody!

Jedna z neoblíbenějších potápěčských specializací. Dokonce, podle PADI, se u ní ani nemusíte zanořit. Ale proč je tak oblíbený?

NitroxKurz Nitrox podle PADI mohou udělat i certifikované junior potápky od 12 let. prostě Nitrox je cool. Ale proč?

Méně dusíku

Dýcháme méně dusíku. O to více je v lahvi kyslíku. Jak se na kurzu dozvíte - a někteří zvídavější jedinci už možná zaslechli mimo školu - vzduch je složen z 21% kyslíku, 78% dusíku a cca 1% oxid uhličitý a další plyny. A Nitrox není nic jiného, než vzduch, do kterého je přidán kyslík. Obohacený vzduchu je ideální pro potápění v malých hloubkách. Prodlužují se časy na dně v porovnání s ponory se vzduchem. Pominu výhody pro dokompresy, to sem nepatří.

Prodloužení BT

Čas na dně se prodlužuje s vzrůstajícím obsahem kyslíku. Většinou se setkáte s plněním na 32% kyslíku nebo na 36% kyslíku. Méně nemá cenu, protože efekt je skoro žádný. Více už je zase kontraproduktivní vzhledem k ceně za plnění a zmenšují se možnou hloubkou.
Ke kyslíku je potřeba říci i to, že je pro nás toxický, pokud jej je moc. A pro to moc je hranicí parciální tlak kyslíku 1,6 bar.

Porovnejme si ponory (maximální možná hloubka je myšlena vypočítaná hloubka dosažení pO2max

Porovnání ponoru se vzduchem a Nitroxem
Médium Maximální bezdekompresní čas na dně (Hloubka 18 metrů) Maximální možná hloubka (dosažení pO2max = 1,6)
Vzduch 36 minut  65m
Nitrox 32 55 minut

40m

Nitrox 36

82 minut

35m

Je vidět, že zvýšením obsahu kyslíku velmi významně posunujeme hranice.  Ale nemusíme se rozmočit, že? Výhodou je i to, že pokud vylezeme z vody po standardním čase (40-50 minut), vylezem z vody jako nižší opakovací skupina (modří již vědí) a následující ponor nejsme tolik limitování zbytkovým dusíkem.

Opakované ponory

Kdo plánuje podle tabulek, zná tzv ekvivalentní vzduchovou hloubku. Což je přepočtená hloubka ponoru z Nitroxem na vzduchové tabulky. Takže si ponor plánuje podle ní. Ti chytřejší mají své Nitrox tabulky. A většina ostatních se jen přepne na svém počítači. A využívají všech výhod Nitroxu.

Méně únavy

Může to být subjektivní, ale kdo se potápí s Nitroxem tvrdí, že po ponoru není tak unavený. Někdo tvrdí, že to je rize subjektivní dojem. Ale jiné vysvětlení tvrdí, že dusík v krvi rozpuštěný je stejně cizorodá látka, se kterou tělo nepočítá. Takže spouští krizovou reakci stejnou jako v případě infekce nebo nachlazení a pokouší se s těmito cizími látkami bojovat. A v případě ponoru s Nitroxem jich máte v sobě rozpuštěných méně. Z toho ten pocit menší únavy.