Octopus CB

Proč si vést logbook

Po kurzu OWD si každý ještě své ponory zapisuje. Většinou jen proto, že je potřeba mít určitý počet zaznamenaných ponorů pro kurz AOWD. A pak 90% potápěčů své zápisky ukončí. Je to škoda. Řekneme si proč.

DivelogTypický záznam o ponoru vypadá tak, že si poznamenáte datum, čas, název lokality, hloubku a někteří ještě budyho. Již málo dalších zaznamená počasí, viditelnost, co bylo pod vodou k vidění, i kdyby to bylo jen MMZB (míle a míle zasranýho bahna). A výstroj (neoprén, zátěž, další výbavu - foťák, lampa....

Ale slíbil jsem důvody, proč!

Dokumentace

Jednou se vám třeba stane, že budete muset doložit své ponory. Některé lokality jsou tak náročné, že divemaster nebo průvodce vyžaduje určitý počet doložených ponorů nebo dokonce počet ponorů určitého typu. 

Pokud to s potápěním myslíte vážně, než se stanete divemasterem, musíte také doložit počet vykonaných ponorů.

Výstroj

Pokud si zaznamenáváte svoji výstroj na lokalitách, je potom snadné zjistit, že v létě v mokrém 5mm mi stačí 5kg olova s 15l flaškou a baterkou,  v zimě, pokud jdu se sucháčem, musím ještě dalších 6kg přidat. Pokud lokality střídáte a střídáte i svoji výbavu, není snadné si vybavit, jak jste na tom třeba v moři se sucháčem. A i podmínky v moři se mění. Jarní dubnové potápění na Jadranu v sucháči vyžaduje o kostku více než v té samé výbavě, ale na podzim.

Papírová / elektronická / paměť

Je to vaše paměť. Můžete si zalistovat zpět zavzpomínat. Pokud si přidáváte fotky, rychle se vám vybaví nejen lokalita, ale i váš pocit na konkrétním ponoru.

Pokud používáte elektronický deník, je možné si i seřadit nebo filtrovat ponory podle typu, délky, hloubky. A porovnávat třeba své zlepšení.

Projdete si ponor zpětně

Tím, že si zapisujete svůj ponor donutíte se vzít do ruky ještě jednou počítač a projít si čas pod vodou. Pokud je možné si stáhnout profil ponoru, udělejte to. Uvidíte všechny alarmy, nejen maximální hloubku a čas. Blikající položky vás donutí se zamyslet, co bylo v danou chvíli jinak, co jste dělali a proč tam je.

Jaký nástroj používáte?

Napište, jaký nástroj používáte!

Dokud jsem používal starý Cressi Archimedes, zapisoval jsem si ponory jen tak do bloku. Pak jsem začal psát potapeni.na.jihu.cz, tím jsem jakoby učinil zadost povinnosti vše zapisovat. Od té doby neexistuje papírová podoba. Ale i takto jen s fotografiemi to stačí na oživení paměti. Profil jsem nestahoval, rozhraní pro Archimeda bylo dražší než celý počítač.

Loni jsem začal používat Gallileo a ten dodává software SmartTrack. Ale není to ono. Tak jej používám jen pro stažení ponorů a ponory si eviduji on-line na webu Divelog. A potapeni.na.jihu.cz samozřejmě plním dál.