Octopus CB

Reverzní blok

Možná se vám již stalo: při výstupu pocítíte bolest v uchu. Nejde již jít nahoru. jedině dolů. Uvědomte si, že jen velmi dobrá kontrola vztlaku vás může zachránit od nepříjemného zranění.

Situace: konec ponoru, skupina stoupá k bezpečnostní zastávce. Najdnout jeden ze skupiny signalizuje: "něco je špatně" a ukazuje na ucho. Reverzní blok. 

Řešení: Ukončit výstup. Sestoupit na hloubku, kde již nejsou žádné bolesti nebo tlak v uchu. Pokusit se uvolnit ucho některým z měnévrů (uvolnění čelisti, polykání). Velmi pomalý pokus o výstup. Zde je důležité výborné ovládání vztlaku. Pokud to nezabere, je nutné se vrátit opět na hloubu, kde nejsou žádné problémy a postup opakovat.

Předcházení: Tomu se prostě předejít nedá

Spolupráce: Buddy musí reagovat na signál "něco není v pořádku". Postižený se nesmí vrátit na hloubku sám, ale vždy v buddym. Pokud se situace nelepší a dochází zásoby vzduchu a není možnost, jak dopravit další zásobu vzduchu k postiženému, pokud se stalo v takové hloubce, že již dále není možné tam setrvávat, nezbyde, než zahájit výstup. Je nutné počítat s velikou bolestí a zraněním. Buddy musí být s postiženou osobou, držet ji za ruce a aktivně pomáhat. Pokud by došlo k protržení bubínku, dojde k panice, ztrátě orientace.

Reverzní blok není jen záležitostí ucha, ale tam je nejčastěji. Ale může se jednat v podstatě o jakoukoliv část, kde tlakuje vzduch. Může jit o blombu v zubu, kde byla malá bublinka. Blomba na ni zatlačila a teď se snaží roztáhnout. Velmi bolestivé. Dutiny - opět se naplní vzduchem, který se tam začne roztahovat a nemá kam utéci.