Octopus CB

Rozdíly ve výstroji země od země

Co vás může potkat na cestě do zahraničí za potápěním? Občas to překvapení může být nemilé a přitom je jen z vaší neznalosti místních zvyklostí

Ten, kdo cestuje za potápěním do různých částí světa, jistě potkal spoustu lákadel. Od nových a zajímavých pochoutek, vidět zajímavé místní tradice. Ale když dojde na potápění ... Některé jemné rozdíly v potápěčském vybavení vám mohou zkazit dovolenou.

Hliník / ocel

Většinou v Evropě, jižní Africe se používají lahve ocelové. V Americe, severní Africe, jihovýchodní Asii naopak lahve hliníkové. Jak jsme již psali v jednom z minulých článků (Hliník versus ocel), nejvíce ovlivní použitý materiál vztlak. S ocelovou lahví budete začínat i končit ponor s negativním vztlakem. Naproti tomu hliníková lahev je na začátku lehce negativní, na konci ponoru lehce pozitivní. A pokud na to nejste zvyklí, můžete být na konci ponoru nepříjemně překvapeni. Je potřeba být připraveni na kompenzaci zvýšeného vztlaku.

Pokud si nejste jisti, co to je za materiál, tak se podívejte na označení. Ocelové lahve jsou obvykle značeny písmeny AA v kruhu v horní části lahve. Lahve mají vypouklé dno a dodávají se většinou s umělohmotnou botkou. Hliníkové mají značku AL a rovné dno.

A aby to nebylo jednoduché, jsou i výjimky.

DIN versus YOKE (třmen)

Tyto dvě zkratky označují způsob nasazení prvního stupně na lahev. DIN regulátory se šroubují přímo do ventilu na lahvi, o-kroužek je součástí automatiky. Třmenové regulátory se nasazují přes upínací šroub a o-kroužek je součástí ventilu lahve.

DIN regulátory jsou používány v Evropě. V Americe a Africe a většinou v Asii narazíte na třmenové automatiky a lahve. I když je - celkem logicky - obecně známe, že DIN připojení je výkonnější, bytelnější a odolnější.

Pokud cestujete s vlastními automatikami a půjčujete si pouze lahve, možná narazíte. Je potřeba si koupit nebo půjčit adaptér mezi jednotlivými konfiguracemi. Adaptér mezi DIN lahví a třmenovou automatikou je snadný a malý. Jde o vložku, která se našroubuje do ventilu lahve pomocí imbus klíče. Redukce mezi lahví pro YOKE a DIN automatikou je složitější a větší. Je to v podstatě třmenová vložka, která se nasadí na ventil lahve a do ní se teprve připojuje DIN první stupeň.

Nevýhodou obou redukcí je jeden o-kroužek navíc, o který je potřeba pečovat

Měření a měrné jednotky

Míle nebo kilometry, stupně Celsia nebo Fahrenheita, libry nebo kilogramy, bary nebo psi, stopy nebo metry? Nás teď budou zajímat jednotky, se kterými se potkáme u potápění.

Váha

Vždy se ujistěte, jaké jednotky se používají. Až se váš průvodce na lodi zeptá, jakou chcete zátěž, ujistěte se, že oba myslíte kilogramy (libry). Vzhledem k tomu, že cca 2libry jsou do jednoho kilogramu, může být rozdíl značný. A zanořit se místo se 4 kg  8 kg určitě nebude příjemná zkušenost. 6e máte poloviční váhu, zjistíte hned na hladině. Že máte dvojnásobnou váhu může být v hloubce i nebezpečné.

Hloubka

S tou je to zrovna tak. 90 stop odpovídá asi 30 metrům. Ale padat za někým do 90 metrů bych nechtěl ani za nic.

Tlak

Zde je potřeba si hlavně uvědomit, co to znamená. A kdy je vaše lahev plná? 200 barů je 3000 psi. Takže pokud američanovi řeknete, že je to v pohodě, že máte ještě 200, nemusí být z toho úplně v pohodě. 200psi je skoro prázdná lahev. Opět jde jen o zvyklost. 1atm je tlak vzduchu na hladině moře, přibližně 1 atm = 0,1 Mpa. Psi je tlak jedné libry na čtvereční palec. Pro nás odchované metrickými jednotkami je to skoro nepředstavitelná jednotka.

Cokoliv jiného

A pokud narazíte na něco, co vám není jasné, zeptejte se. Může na tom záviset váš život.