Octopus CB

Různé typy potápěčů

Vaši souputníci pod vodou přicházejí a odcházejí. Někteří jsou s vámi na jeden, dva ponory. S některými se potápíte pár let. A jací jsou? Podívejme se na pár typů našich buddy. A jací jsme my?

Fotograf 

Toho známe všichni. Do vody se tahá se strašnou spousou krámů - kamery nebo foťák, na velké rampě několik světel. Ale upřímě, ví on, kde jste a co děláte? Určitě ne, je plně soustředěn na aktuální snímek a kompozici. Jak vy, jako jeho buddy, a také on by jste se měli vážně zamyslet na absolvováním kurzu Self diver.
Určitě obá musíte zvládat perfektně vyvážení. On, protože se potřebuje plně soustředit na snímek a ne se starat o vyvážení. A vy, protože mu budete dělat občas model, tak se také budete muset vznášet bez pohybu vedle křehkých korálů a hlavně bez vyplašení života.

Plavec / šmejdil

Znáte jej. Má pocit, že musí prozkoumat celý lom na prvním ponoru. Vždy uplave nejdelší vzdálenost, vyčerpá vzduch jako první a má tendenci tvrdit, že je to všude stejné. Tomuto typu se raději vyhnout. Z ponoru nic nemáte, jdete první na loď / břeh a ještě jste jej po dně pořád honili.

Pan katalog/průvodce

Určitě vlastní certifikáty Fisch Identification a Underwatter Nature. V autě a na dovolené vozí několik knih o identifikaci podvodního světa. Již je sběhlým, většinou i velmi zkušeným potápěčem. Během ponoru vám bude ukazovat různé milimetr velké plže, rybičky, krevetky, maskované hlavonožce. Ideální typ k fotografovi.

Pomalá Jana

Pomalá Jana je schopna strávit 20 minut pohledem na jednu rybičku. Zvládá vztlak naprosto perfektně, takže občas pochybujete, že ještě žije. Tento buddy není pro každého, určitě ne pro plavce/šmejdila. Ale je vhodný buddy pro fotografa nebo pro průvodce, protože mu nevadí delší doba na jednom místě a ještě perfektně pózuje. Díky svému umění vztlaku a lenivým pohybům leze z vody jako jedna z posledních a ještě může vzduch rozdávat. A většinou je to žena!

Všeználek

Je jedno, kde jste nebo kde jste byli. Všeználek tam byl, viděl to ještě před tím, než to všichni zničili a začalo to stát za hovno.  Všeználek určitě nikdy nečural do svého neoprénu a dělá 3 hodinové ponory na jednu 12l flašku. Kompas a navigaci ovládá tak dokonale, že učí velryby, kudy plavat po moři a nejednou pomohl delfínovi. 
A pokud se potkají dva, sedí tam dodnes a povídají si o svých zkušenostech, přestože za posledních 20 let nebyli ani jednou pod vodou.

Lhostejný neurvalec

To je ten typ, který se klidně opře o korál takovou silou, že jej vylomí. Pak se otočí a ploutvemi dokoná ten zbytek. Nevěnuje se plánu ponoru, vždyť on se chce podívat někam jinam. A že má buddyho? Ten má přeci plavat za ním. Klidně bude překračovat bezpečné limity. Klidně bude plavat přímo na vás a když neuhnete, odstrčí si vás. Lépe se mu vyhnout. Je nezbezpečný svému okolí i sobě. Určitě se nehodí k fotografovi nebo průvodcovi. Ti by jej inzultovali hned po ponoru.

Teckie

Pokud váš buddy je teckie, nemusíte se bát nic zapomenout. Vše má náhradní minimálně jeden kus, ale většinou dva. Teckie je skvělý partner při nakupování nové výstroje. Vše si vyzkoušel, zná výhody i nevýhody každého kusu. Pokud je nezná osobně, určitě zná někoho, kdo jej má. Umí se perfektně potápět, zná své limity a svého buddyho si 100% hlídá. 
Je to ten typ, který vás bude posouvat potápěčsky kupředu: Udělej si rescue, udělej si kurz na... Toho se držte.

Staromylec

Je opačný případ Teckie potápěče. Nakoupil si výbavu kdysi před 30 lety, když se začal potápět. A od té doby ji má, protože nikdo nevymyslel nic lepšího. No a co, že jejich BCD již netěsní a bublá ve švech. Že počítač je obrovské monstrum, které zvládne tak tak spočítat bezdekompresní limity, že neoprén vypadá, že se každou chvilku rozpadne. Je pyšný na to, že to ještě vše funguje.
Pozor na zařízení, které je již dávno za zenitem. Může způsobit problémy jemu i vám.

Trosečník

Trosečník je buddy, o kterém nebude vědět. Pohybuje se automaticky těsně u vás jako ten nejlepší buddy. Ale na konci ponoru se úplně klidně zeptá: "kde je loď?" On nemá ani potuchy, přece vás sledoval. A jeho orientační smysl? Ztratí se i na náměstí v Budějcích.

Nováček

Být s nováčkem v páru není většinou moc příjemné. Nezvládají perfektně dovednosti, spotřeba vzduchu je veliká. Ale to nadšení, údiv a radost z objevování podvodního světa je většinou nakažlivá a strhne i staré bardy. Snažte se mu být dobrým vzorem, průvodcem a ochráncem, pokud je potřeba.

Jaký jste buddy? Našli jste se?