Octopus CB

Sedmero pro bezpečné potápění

Sedmero pro bezpečné potápění. Ale vždy platí - používejte selský rozum, vzdělávejte se a trénujte - a budete si ponory užívat v bezpečí.

Ilustrační foto (Chobotnice, Elba)1) Nepotápějte se bez plánu

Nikde se nepotápějte bez plánu a vždy se řiďte plánem ponoru. Plán si s budym odsouhlaste - hloubku, čas na dně, bezpečnostní zastávky, minimální zásobu vzduchu, čas nebo podmínky obrátky nebo ukončení ponoru. A vždy si navzájem zkontrolujte vaše vybavení.

2) Nepotápějte se nemocní nebo jinak oslabení

A to včetně kocoviny! Vždy buďte dost hydratovaní. Nepřejídejte se před ponorem. Buďte odpočinutí!
Nemoc je i mořská nemoc, kdy přijdete o hodně tekutin. Rovněž oblíbená faraónova pomsta vás připraví o spoustu sil.

3) Nepotápějte se tam, kde se necítíte dobře

V podstatě platí, že pokud se necítíte v určitém místě, hloubce, dobře, nelezte tam. Ať již jde o hloubku, teplotu, světlo nebo jiné podmínky. Pokud tam nebudete, budete v pohodě a budou fungovat vaše rutinní návyky. V opačném případě nastupuje stres a riziko chyby se zvyšuje. Pokud máte důvod se vydávat do takových podmínek, trénujte!

4) Nezadržujte dech

To se učí již na OWD kurzech. Plíce potřebují ventilovat,. aby si vyrovnaly tlak okolí a zůstaly v pohodě a plnily svoji funkci. Při zadržen=m dechu jsou buď stlačovány (zbytečně) nebo naopak nebezpečně namáhány - což může vést až ke jejich poškození

5) Nechoďte sami

Potápějte se v budy systému. Pokud chodíte sami (a jsou tací), potom si zajistěte dostatečný tréning a samozřejmě výbavu.
Potápění o samotě ale není jen potápění "single". Ale i případ, kdy jsou budy od sebe vzdálení na hranici viditelnosti nebo až za ní, kdy jsou od sebe za hranicí doplavání - je to to samé, jako by jste byli ve vodě sami.

6) Nedýchejte z jednoho regulátoru

Dnes má každý octopus (náhradní regulátor). Takže není důvod sdílet jednu automatiku. Pokud to nemáte oba natrénované, obyčejně to dopadne špatně - zapomenete hlídat vztlak.

7) Nepotápějte se za špatného počasí

Obvykle tím porušíte již třetí bod přikázání. Ale i velké vlny, mizerná viditelnost na místě, kde to neznáte, silný mráz a podobné faktory přispívají k udělání chyby nebo selhání výstroje. Zapojte selský rozum a vyhodnoťte všechny pro i proti.