Octopus CB

Seznamte se s panikou

Jak poznat, řídit a přežít paniku při potápění

ilustrační fotoProblém se může stát velmi rychle. Něco je špatně, nepokoj, nekomfort. Postupně tento pocit sílí až do úplného strachu. Tep jako kulomet (200 na herzně), mělké, rychlé dýchání, omezený úsudek. Panika může popadnou kohokoliv, ať je jak chce trénovaný. 

Obecně dojde k panice v okamžiku, kdy nejste na potápění úůplně připravení. Když se vám do vody nechce, je to první krůček k panice.

Důležité je rozpoznat varovné signály. Ať již sami na sobě nebo na svém budym. Naučte se poznat předchůdce paniky - stres. Jakmile stres přejde k panice, je to pozdě.

Omezte nebo úplně zabraňte spuštěčům stresu

Pod vodou je stresových faktorů poměrně hodně. Jejich vyloučení nebo zmírnění je první krok ke snížení rizika stresu a následné paniky.. Obecně - největší stresový faktor je situace, která je nová a která je mimo úroveň výcviku. Ale dalo by se to shrnout asi takto: tři nejčastější stresory jsou čas, plyn a vzdálenost.  Jistě některé stresové faktory nelze odstranit - omezená viditelnost, studená voda. Ale pokud do něčeho takového jdete, buďte na to připraveni.

Vše ale vždy začíná a končí u dokonalého zvládnutí vztlaku. Je mnohem snazší řešit situaci, kdy si věříte aspoň v něčem a víte, že budete moci bezpečně vystupovat,

Vnímejte

Oběti stresu  již předem vysilají signály, na které je potřeba reagovat. Věnujte pozornost tomu, že váš budy má najednou problémy se vztlakem, že má úplně jinou dýchací frekvenci. Pokud se jeho dech stane nepravidelným nebo naopak hodně častým, máte tady typicmou ukázu potápěče, který se dostává do stresu. Další známkou je neschopnost zareagovat na signály, ať již světelné nebo ukazované.

Další signál jsou oči. Doširoko rozevřené, rozšířené oči, které ale nic nevidí nebo neragují. To je známka toho, že potápěč je již v pokročilé fázi stresu, že již přexchází do paniky.

Pomalu

Prvním krokem je odolat nutkání vše začít rychle řešit. Pohybujte se pomalu. Druhá věc je, že potápěč v panice má spoustu adrenalinu, který mu dává nadpřirozenou sílu. A přepere vás, ať máte jskoukoliv výhodu. proto je potřeba se dostat do pozici, ve které můžete účinně pomoci, ale také se účině bránit, kdyby bylo potřeba.  

Dobrý postup je přistoupit k potáůpěči z boku a levou rukou jej chytit pod jeho pravou rukou u lokte. Tato pozice poskytuje tělesný kontakt, který uklidňuje, poskytuje vám přistup pravou rukou ke svému regulátoru a k  regulátoru panikařícího potápěče. A zároveň vám dává dost účinnou páku na to, aby jste jej udrželi od sebe a on na vaše zařízení nedosáhl svýma rukama.

Hlava

Pokud jste ve stresu, používejte hlavu. Vždy platí - zastavit se, dýchat, přemýšlet, jednat.