Octopus CB

Smysl speciálního vybavení pro ženy a dívky

V posledních pár letech se nabídka vybavení pro ženy a dívky výrazně zlepšila. Nejen provedením a kvalitou, ale i šíří záběru.

Dnes se již potápí skoro půl napůl oba zástupci rodu lidského. Na to museli výrobci vybavení také zareagovat a nabídnout i zařízení přizpůsobené pro ženskou postavu. A tím nemyslím jen neopren, to již samozřejmostí.  A také nemyslím růžové ploutve. Hlavním benefitem je přizpůsobení se ženskému tělu.

Žakety

Pokud pominu neopren, je zde největší rozdíl. Dámský by měl být kratší, ne tolik na body. Mají užší ramena, ale  kolikrát obvod hrudníku mnohem větší. Takže unisex BCD není pro ně úplně vhodné. Díky délce bude tlačit nas opasek a zarývat kostičky olova do zad. Ramenní popruhy budou neustále sklouzávat z ramen. A padající popruh nebo tlačící zátěž může pěkně otrávit i krásný ponor. A podívejme se na to unisex BCD z hlediska bezpečnosti. Dlouhý žaket brání rychlému odepnutí zátěže v případě potřeby. Naopak příliš dlouhá hadice k inflátoru se houpá někde pod rukou a není na svém obvyklém místě. Co tedy výrobci přinesli za změny? Kratší střih, kratší ramenní popruhy s nastavitelnými hrudním pojistným popruhem. Většinou mají také odlehčenou zádovou desku. I zde je něco za něco. Obecně neposkytují tolik prostoru pro integrovanou zátěž.

Neopreny

Zde je hlavní a rohodující střih neoprenu. A to se rychle změnilo potom, co výrobci zjistili, že neopreny je potřeba šít a střihat podobně jako šaty a ne podle sudu. S neopreny problém není již hodně dlouho, neopreny sedí a jsou pohodlné. K tomu také přispělo používání strečových spojení nebo vložek, které umožní jinak pevnému neoprenu povolit a vytvarovat se podle těla. A dokonce není problém si nechat ušít neopren na míru. Ale jako u každého neoprenu - přes zimu se většinou srazí.

Masky

Zde je rozdíl dán rozdílným tvarem obličeje. Opět je potřeba vyzkoušet masky a vybrat si tu, která vám bude sedět. Výrobci mají v nabídce spoustu tvarů a spoustu velikostí lícnic a zorníků. Takže vyzkoušet. A pokud vám bude navíc slušet ... Je to jen dobře.

Regulátory

Někteří výrobci se pokoušejí dělat regulátory v dámském provedení. A změna není jen v barvě. Například Mares (Proton 42 She). Regulátory v dámském provedení jsou odlehčené a zmenšené. Mají menší náústky. Použito je více plastů.

Ploutve

Zde se rozdíly hodně smyly. Na trhu je spousta ploutví v lehčím nebo těžším provedení. Výrobci makají na efektivitě ploutve a to by mělo být hlavní kritériem. Je pravda, že mnoho žen má raději krátké a měkčí ploutve, protože se s nimi tak neunaví. Ale mnoho mužů také.

Když si kupujete výbavu, musíte zkoušet. Hlavně ty nositelné části - neopren, žaket, masku. Vybírejte podle pohodlí. Co je pohodlné, většinou bývá i bezpečné, protože to neodvádí vaši pozornost jinam a umožní se vám soustředit na to hlavní - pobyt pod vodou.