Octopus CB

Svlečení a oblečení BCD a zátěže pod vodou, proč?

Jaký má smysl učit se, jak svléci svůj žaket, jak sundat zátěž a jak si to opět nastrojit?

Některé školy sundání výstroje ani nepožadují. Některé (školy) to sice vyžadují, ale není to podmínkou absolvování kurzu. Většina žáků se navíc těchto cviků bojí (taky jsem se bál) a někteří mají dokonce pocit, že cvičení je samoúčelné a slouží pouze k strašení žáků.

BCDPokud se budete potápět na safari, tak ne vždy budete mít k dispozici výtah. Ale většinou budete muset na palubu vylézt vlastními silami po žebříku. A někdy budete muset do gumáku vylézt i bez žebříku. A to se zátěží a žaketem s lahvemi prostě neuděláte.

Takže nezbyde než sundat zátěžový opasek nebo vyndat zátěž z BCD. Zátěž většinou dáte obsluze na člunu. Nebo ji tam přehodit. Potom si sundat žaket s lahvemi, ty už necháte ve vodě, vyškrábete se na člun a potom si vytáhnete svoji výstroj.

Odstranění zátěže může být někdy i život zachraňující. Přestane fungovat žaket, třeba.

Ale proč tedy i oblékat. Ono oblečení je mnohem složitější. Je potřeba si zkontrolovat, že vše je na svém místě, správně přístupné, upevněné.

Pokud se budete potápět v exotičtějších destinacích, asi budete vyjíždět na lokality v lodích místních obyvatel. A třeba na Bali je to motorem opatřený kus kmene stabilizovaný dvěma bočními plováky. Dříve to bylo spojené přírodním materiálem, teď se o to starají elektrikářské pásky. A tam není místo na to, aby jste seděli kompletně ustrojeni. Takže na sebe jen  masku a ploutve. Vše ostatní vám lodivod (kapitán sned ani ne) postupně podá. Nejprve zátěž, připevnit, neupustit do hloubky pod vámi (to už by jste tam byli zbyteční). A potom nastrojit do žaketu, vše připnout, upevnit, zkontrolovat. A pak že to není potřeba.

Takže doufejme, že vás to již nebude strašit, že si to rádi vyzkoušíte a další potápění si užijete.