Octopus CB

Tipy jak na zamlženou masku

Ten problém nemají jen potápěči, ale každý, kdo si chrání zrak maskou - ať již s ventilací nebo bez ní. Tedy motorkáři, hráči paintbolu, lyžaři a další. Co s tím? A proč se to ku*va mlží?

Maska se mlží kvůli rozdílu teplot na vnitřním povrchu skla a na vnějším povrchu. Pokud je uvnitř vysoká vlhkost a sklo chladné, jsou splněny základní podmínky pro mlžení masky. Dalším faktorem je kvalita povrchu. Mlžení není nic jiného než zkondenzovaná voda. A pokud je povrch takový, že se na něm udrží bez stečení ve formě mikrokapiček, začne se nám maska mlžit. A musíme vyplachovat a vyplachovat.

Podáváme se tedy na jednotlivé faktory a jak je můžeme ovlivnit.

Rozdíl teplot

Nejenom rozdíl teplot, ale i sálavé teplo a otevřené póry, kterými se potíme jsou faktory pro mlžení masky. Platí, že do vody vstupujeme uklidnění, v pohodě. Určitě ne zadýchaní a pěkně rozpumpovaní. I když musíme táh nout těžký cajk 1/2 kilometru k vodě, před ponorem se zastavte a vydýchejte, vychladněte. A pokud je to potřeba, klidně si ponořte obličej do vody a "chlaďte se".

Dále mlžení podporují všechny možné opalovací, denní a já nevím jaké krémy. Určitě si na obličej před ponorem nic nepatláme. A pokud už tam něco napatláno máme, umyjeme to vodou a obyčejným mýdlem.

Pokud před ponorem masku necháte ležet na lodi (na písku, na autě) pěkně na sluníčku, nejenže neprospíváte silikonu, ale pěkně si ji rozžhavíte a okamžitě po zanoření dojde k mlžení. Mlžení z tohoto důvodu naštěstí rychle přejde. Poškození silikonu ale ne.

Kvalita povrchu skla

U nové masky bývá povrch skla ošetřen a je jakoby mastný. Toho je potřeba se zbavit. Nejjednodušší je obyčejné průmyslové tekuté mýdlo a tím masku ve vlažné vodě umýt. Mytí se provádí pořádně, určitě několik minut.

Pokud to nepomůže, je zde spousta dalších odborných rad. Z těch je nejšetrnější asi použití zubního kartáčku a opět saponátu - mýdla nebo jaru. Určitě nu zubní pastu (někde také radí). V těch je abrazivo a masku si poškrábete a mlžení nezabráníte, protože na škrábancích se opět mohou snadno držet kapičky vody.

Další radou bývá zapalovač. To tu raději nebudu popisovat, aby mně někdo neobvinil, že si díky měn zničil masku. K ničemu jinému to nevede. Kouř z plynu je mastný a usazuje se na zorníku a mastnota = mlžení masky. To už víme.

Péče o masku při uložení

Masku ukládejte na suché, temné místo. Tak aby se nemačkaly silikony. Vždy ji před uložením vypláchněte aspoň čistou sladkou vodou. Pokud je to možné, mýdlo nebo jar neuškodí.

Péče o masku před ponorem

Před ponorem masku uložte tak, aby se její teplota vyrovnala s okolím. Před nasazením na obličej ji vypláchněte vodou, popřípadě přidejte pár kapek mýdla nebo jaru a rozetřete po zorníkách. Tím odstraníte i mastnotu z otisků prstů, pokud jste na zorník sahali rukou. Osvědčená metoda je do masky plivnout a rozetřít. Sliny totiž obsahují složku, která po ulpění dělá povrch nesmáčivým. Tedy nemůžou se na něm usazovat kapičky. A pokud se usadí, stečou.

Trik s nasliněním funguje i na dom porty pouzder fotoaparátů. Pokud chcete po vynoření udělat snímek, ale stále jsou tam kapky, stačí na port plivnout, rozetřít a spláchnout. Sice stál bude vidět, že to je foceno přes mokrý port, ale už tam nebudou velké kapky.

PS: Nedávno jsem jedné sličné mladé potápěčce, která si s kolegou stěžovala na mlžící se masku, právě toto poradil. Ne, prý je nechutný si plivat do masky. Tak jsem nabídnul, že jí tam plivnu, že mi to nevadí. Oběd už nedojedla. :-)

Poloha masky na hlavě

I tohle má vliv. Spousta potápěčů po ponoru vysune masku na čelo. Nejen, že se učí už v kurzu OWD, že maska je buď v ruce, nebo na očích nebo na krku, protože na čele ji snadno ztratíte. Ale čelo se většinou hodně potí - je tam spousta potních kanálků a tím pádem bývá mastné. Takže zaručený návod, jak si zkazit ponor kvůli neprůhledné masce a neustálému vylévání, je dát si před ponorem masku na čelo,

Přípravky proti mlžení

Anti frog prostředků je na trhu velké množství. Ale pozor na ně. Vždy si zkontrolujte, zdali je bezpečný pro silikon, aby se vám maska po pár měsících používání nerozložila v ruce. Další problém bývá se slzením, pokud jej aplikujete na masku před ponorem a pořádně nevypláchnete a nenecháte pořádně  odvětrat. A nejenom slzení, ale třeba i zánět spojivek a další zdravotní komplikace vás mohou potkat.

Maska v bazénu

Maska v bazénu, tedy v teplé vodě je samostatná kapitola. Protože je voda i vzduch celkem teplý, dochází k vysokému nasycení vzduchu vodními  parami. A po zanoření okamžitě začnou kondenzovat. Zde se bez chemie neobejdeme, protože všechny uvedené triky fungují tak asi na 1/2 hodiny. A pak se mlží a mlží... 

Jak se s tímto problém vypořádáváte vy?