Octopus CB

Tipy pro lepší dýchání - 2. část

Dýchání a potápění jde ruku v ruce. A dýchání vám pomůže stát se lepším potápěčem.

Dýchejte zhluboka, ne hodně.

Každý nový potápěč (skoro každý) pod vodou začíná dýchat takzvaně z plných plic. Výsledkem je, že sice dostane do plic velké množství vzduchu, ale kyslík v něm obsažený nevyužije tak, jak by mohl. Dále má velký problém se vztlakem - stěžuje si, že není možné se vyvážit. To je opět důsledkem tohoto dýchání z plných plic. Velký rozdíl mezi nádechem a výdechem je velký rozdíl ve vztlaku. Při nádechu začne stoupat, po výdechu neovladatelně padá. A většinou je dalším důsledkem chybná myšlenka, že je lehký. Tedy si přidá olovo do kapes. A tím si víc nafoukne žaket, který je větší a stojí našeho modelového potápěče více úsilí se protlačit vodou a ve finále spotřebuje více vzduchu. Je to začarovaný kruh.

Nádech / výdech

Pomalý rytmus, pauza mezi nádechem a výdechem. Hloubka dýchání je stejná jako na povrchu. Myslet na dýchání. To je důležité zejména při prvních ponorech, kdy je v krvi spousta adrenalinu a potápěč má tendenci hyperventilovat. Uvědomit si zrychlené dýchání a zklidnit jej.

Kam se nadýchnout

Řízené dýchání směrem do bránice, nebo chcete-li, do břicha. Tam je těžiště těla, takže i zvýšený vztlak v tom místě nemá tendenci vás nikam obracet. Plíce jsou tam také nejširší, je tam nejvíce plicních sklípků, takže dojde k efektivní výměně. A tím, že projde proud vzduchu přes celé plíce je také pěkně "vypláchne".

Soustředit se na výdech

Je to divné, většina lidí se soustředí na nádech. Ale naše tělo se chce nadýchnout, protože v plicích je moc kysličníku uhličitého (odpad), ne málo kyslíku. Takže pomalu dlouze vydechujte. Tím se zbavíte přebytků kysličníku uhličitého a hladovění po dalším nádechu zmizí.

Dýchání a fotografování

Fotograf se musí přiblížit velmi blízko. A funění je prostě hlasité. Zde opět přijde ke slovu zpomalení. Hluk dělají proudící plyny. Takže pomalý nádech - hvízdání z prvního a druhé stupně se ztiší. Pomalý výdech - i bublání unikajícího vzduchu v malých bublinách bude menší. A fauna vás nechá přiblížit zase o pár desítek centimetrů blíže.

Pomalé dýchání je také zárukou stabilní polohy, takže nebude fotit podle toho, kde se zrovna nacházíte, ale tak, jak chcete. A to za to stojí, ne?