Octopus CB

To nejlepší potápěčečské tělo

Jaká je fyziologie těla potápěče. Je lepší hubený nebo tlouštík? Nejlépe je začít srovnávat s dalšími mořskými savci.

FOTO : australiananimallearningzone.comZkusme se podívat na tělo potápěče bez zaujatosti, zkusme najít ideální tělo.

Jak má vypadat ideální tělo pro potápěče?

Začněme od těch avízovaných mořských savců, kteří nám snad na tuhle otázku odpoví,

Tepelná izolace.

Savci (i my) generují teplo. Všude, kde žijí, je jejich tělesná teplota skoro stejná. Ať již jsou v tropech nebo studených mořích. Pro africká zvířete je důležité se tepla zbavit, pro ty, žijící ve vodě a ve studené vodě, teplo zachovat.

Jednou z možností je růst. Povrch zvířete roste zhruba s druhou mocninou jeho průměru. Větší povrch rychleji odevzdává teplo okolí. Ale objem tělesa - tedy trupu zvířete - roste se třetí mocninou. Takže poměr objemu (který teplo udržuje a vyrábí) k ploše, kterou může teplo ztrácet, je menší pro velké živočichy. Proto jsou velryby obrovské a málokterý savec, žijící ve studené vodě, je opravdu malý. Ba naopak, jsou celkem velcí.

Druhou možností je izolace - tělesný tuk. Je to skvělý izolant a jeho vrstva vás udrží v tepelné pohodě i během dlouhých ponorů. Velryby, tuleni, mroži a další mají opravdu velké množství tuku. Díky tomu vydrží i ve studených vodách polárních moří.

Tvorba tepla

Další věcí je umět si teplo vytvořit. Zrychlit metabolismus natolik, aby se vytvořilo dostatečné množství tepla. I tohle se dá natrénovat. Znám plno instruktorů a instruktorek, kteří začínali svoji kariéru divemastera v Egyptě v 3mm neoprénu. A dneska, jak se odnaučili vyrábět teplo, se ke korálům potápí v suchém obleku. Prostě tělo zpohodlní.

Vraťme se zpět k tukovým tkáním. Vrstva tuku je z jedné strany výhodná. Ale jsou zde i nevýhody. Tukovým tkáněmi prochází malé množství cév. Je zde tedy pomalejší výměna plynů. Tuk je z hlediska výměny plynů tzv pomalá tkáň. Tuk se pomalu sytí, ale také velmi pomalu vysycuje. A pokud máte hodně pomalých tkání, riskujete vznik potápěčské nehody. Takže hodně tuku také není úplně ideální.

Fyzická kondice: potápěč by měl být v dobré fyzické kondici. Nejen proto, že se budete snáze pohybovat ve vodě a snáze si odnesete těžký cajk k vodě, ale svaly dělají teplo.

Shrnutí

Ideální tělo potápěče není tělo modelky bez deka tuku. Ani to není kulturista typu Arnold. Ten má sice dost svalové tkáně, ale tukové tkáně má málo. Ideální je tedy silný, podsaditý, s nějakým tím podkožním tukem, aby se vyrovnal se studenou vodou.

Něco takového vidím každé ráno v zrcadle.

FOTO:gadlink.com