Octopus CB

Ukončení ponoru ve studené vodě

Zimní, podzimní a časně jarní potápění má mnoho výhod. Nemusíte se mačkat s ostatními potápkami a voda bývá prostě úžasná. Co ale po ponoru? Zima, třas? Nemusí to tak být.

Ať již se potápíte v suchém nebo mokrém obleku, po ponoru do chladné vody je potřeba řešit základní problém - rychle se převléct do suchého a teplého. A to nemuí být zima a mráz, stačí nepříjemné větrné podzimní počasí.

Se zkušenostmi, které jsme nasbírali, se s vámi podělíme.

  1. Po výstupu na břeh je potřeba nejprve ze see shodit žaket, uložit ploutve, foťák. Nechte si zatím haubnu i rukavice. Sice je to mokré, ale určitě to izoluje od chladu více než nic.
  2. Nic nerozebírejte. Jen v mrazu je potřeba myslet na to, že shodit žaket s automatikama vedla auta do sněhu asi nebude ten správný nápad. Tam vše zamrzne v jednu ledovou kouli, takze bedna v autě bude asi lepší.
  3. Teď si připravte tašku se suchým oblečením. Výhodou je mít s sebou dvoje fleesové rukavice. Jedny si natáhnout hned na sebe a počítat s tím, že si je při odstrojování zamočím. Druhé, až se převlěču.
  4. Jaké oblečení s sebou? 
    Fleesové rukavice a fleesovou čepici. To jsou první dvě věci, které si nasazuji. Na čepici nezapomínejte ani do teplého Egypta. 
    Na tělo nejlépe dlouhé funkční prádlo, na to lehkou feesovou mikinu a přes to softshellovou bundu a teplé kalhoty. Teplé boty také nejsou od věci.
  5. Nakonec rozebrat výstroj a uložit.
  6. Teď již je čas si vyměnit zamočené fleesové rukavice za suché.

 

Tento intenzivní tělocvik může trvat tak asi 5-7 minut. A jste krásně v suchu a teple. A budete se smát těm roztřepaným s husí kůží okolo.

A upozornění na závěr: Zase to s tím teplem nepřežeňte. Přehřátý organismus je náchylnější na vnik dekompresní choroby!