Octopus CB

Voda v nose

Není to příjemný pocit, mít vodu v nose. Lze tomu zabránit nebo se prostě musíte naučit s tím žít?

Jeden z největších problémů - sundat masku po vodou a dýchat bez ní.

Jak tak koukám kolem sebe, pro spoustu potápek je to problém. Pro pár dokonce hodně nepřekonatelný.

Jistě, příjemný pocit to není. Ale co vám vadí? Samotná voda v nose? Ta ničemu nevadí. Že vám voda teče nosem do úst a dělá vám krásný výplach dutin? Tomu se do zabránit. A tou technikou není zacpat si nos prsty. Tu ruku budete pod vodou potřebovat k jiným úkonům.

Pozoroval jsem pár žáků, jak dělají tento cvik s instruktorem. Nádech - sundání masky (stále nedýchá, jen lehce upouští) - nandání masky a teprve potom výdech do masky a její vyčištění. Takže sice úkol splnili, ale .... Myslíte si, že pokud ztratíte masku pod vodou, že ji takhle rychle najdete a nasadíte? Ani náhodou. Navíc může dojít k tomu, že díky nádechu začnete stoupat. A problém je na světě.

Takže jak to dělají ti, kteří si při dýchání pod vodou nemusí ucpat nos? Buď ovládají nějakou šamanskou techniku nebo umí ovládat a používat nástroje, které jim poskytuje jejich tělo.

Cvičení

Celý a jediný trik je ovládání měkkého patra. To může fungovat jako ucpávka mezi nosem a dutinou ústní.

Cvičení číslo 1

Zkuste si na suchu nasadit masku a lehce natáhnout nosem. Maska se na obličej "přicucne" a drží. Ale vy nedýcháte. Jakmile otevřete ústa, maska spadne.

Tak ještě jednou, maska na obličej, jemně "přicucnout" a zaklapnout záklopku v měkkém patře. Můžete si pro začátek pomoci kořenem jazyka, kdy jej přitlačíte nahoru k měkkému patru. A můžete normálně dýchat ústy a maska nespadne. Nedívejte se u toho do zrcadla, ztratili by jste veškeré iluze o své kráse.

Cvičení číslo 2

Je jen rozšíření cvičení číslo 1. Nadechněte se a zadržte dech. Ucpěte si otevřené ústa rukou a zkuste vydechnout ústy. Pokud se vám nedmou tváře a vzduch neuchází ústy ani nosem, je to v pořádku a umíte ovládat své měkké patro.

Cvičení číslo 3

Opět malé rozšíření. Pod vodou si budete asi chtít i tu zbylou vodu nějak z nosu dostat. Takže cvičte dýchání tak, že bez masky se nadýchnete otevřenými ústy bez ucpaného nosu (nos je ucpaný měkkým patrem) a při výdechu měkké patro uvolníte a budete vydechovat ústy i nosem. A při nádechu opět měkkým patrem utěsnit nos. Při cvičení pod vodou můžete při výdechu přivřít oči. To, co vás pálí a štípe v očích je právě kombinace vody a vzduchu. Samotná voda nic nedělá a klidně můžete mít otevřené oči.

Výdech nosem i ústy je důležitý pro čištění nosu od vody a ústy stále proplachujete regulátor.

Tak vzhůru na cvičení