Octopus CB

Výběr baterky - kanystr nebo vše v jednom

Světlo je pro potápění velmi důležité. Nejen na nočních ponorech. O tom mohou zastánci potápění v českých vodách říci mnohé. Občas je i ve dne jako na nočním ponoru. Jaké světlo si vybrat?

Světlo je velmi důležité a to nejen v noci. Barvy se s narůstající hloubkou vytrácení až nakonec zbyde jen zelená nbo modrá, podle toho, kde se potápíme. A nakonec zcela zmizí. Proto je dobrá a výkonná baterka jedna za základních vybavení, která si pořizujeme už na počátku své potápěčské kariéry.

Před pár lety měly baterky různé tvary a různá provedení. V současné době jsou nerozšířenější dvě konstrukce. První připomíná standardní baterku, vše je umístěno v jednom kusu. Druhá konstrukce odděluje zásobník energie - tak zvaný kanystr - od funkční části - hlavy. Obě provedení mají svá zastánce i odpůrce. Tak mne nekamenujte ani z jedné strany. Ale já fakt nechápu, co všichni na těch kanystrech mají.

Provedení kanystr + hlava

Původně určená hlavně pro technické potápění, ale stále častěji je vidět i u rekreačních potápěčů. Zdrojem energie jsou v těchto provedení téměř vždy nabíjecí akumulátory. I když i vyjímky jsou vidět.

Výhody: Hlavní výhodou je oddělění baterie od funkční hlavy. Proto může být kanystr s bateriemi větší a težší, může mít větší kapacitu. Váha je umístěna na opasku nebo na BCD. Díky větší kapacitě baterií je možné dosáhnout delších svítících časů a případně i vyšších výkonů. Dnes se s příchodem LED technologií rozdíly ve výkonu trochu stírají, ale dosažený čas na vysoký výkon je stále hlavním důvodem pro pořízení této konstrukce. Další možností je mít více baterií a mezi ponory je snadno prohodit. Hlava je lehká a drží se velmi často v tzv goodmanově ručce, která umožní snadno držet hlavu a mít stále ruku volnou pro manipulaci.

Nevýhody: Nevýhodou je propojení mezi kanystrem a hlavou. Na trase jsou dvě průchodky, které musí těsnit pohyblivý kabel. Najčastější závady u těchto svítilen je právě vytopení hlavy nebo kanystru právě průchodkou kabelu. Další nevýhoda je spojena opět kabelem. I když jeho umístění a upevnění má svoje pravidla (DIR), je to často právě tato část, ze kterou se zachytíte na stromě, ve vraku nebo prostě kdekoliv jinde.

Provedení vše v jednom

Běžná konstrukce pro rekreační potápění. Zdrojem energie jsou buď výměnné baterie nebo akumulátory. Zde je provedení držení mnohem více variabilní. Od svítilen s goodmanovou ručkou až po růzmé systémy uchycení na ruku nebo nebo držení ala pistole. Rovněž uchycení k výstroji je hodně variabilní - od všech možných pásků a gumycuků až po navijáky. Vzhledem k cílení na skupinu rekreačních potápčů jsou i ceny velmi v širokém provední od pár tisíc až po 15-20 tisíc. A cenám odpovídají i výkony. Ale s nástupem LED technologie se dají pořídit i all-in-one svítilny s velmi vysokým výkonem a délkou svícení přesahující hodinu na plný výkon. To je pro rekeační potápění více než dostatečné.

Výhody: Vše v jednom. Cena. Kompaktní rozměry. Pokud je svítilna vybavena goodmanovou ručkou, mohou být nevyhodou její rozměny. Například přesuhuje kruhy suchých rukavic. 

Nevýhody: Většinou nižší výkon, různá provedení držení. Při použití větších baterií může být těžká. Pokud využívá nějaké jiný systém držení, například pistolové rukojeti, není volná ruka pro manipulaci se linkou nebo fotoapátem.

Jakou vybrat

Jestli jste tady čekali jasnou odpověď, tak vás zklamu. Výběr je otázou v první řadě účelu, pro který baterku pořizujete a pak také osobních preferenci. 

Zkuste si odpovědět na tyto otázky.

  1. Konám dlouhé ponory přesahující často hodně přes hodinu. 
  2. Potápím se v temných prostorách - jeskyně, vraky.
  3. Potápím se často v českých vodách nebo vodách přihehlých lokalit (Rakousko, Polsko)
  4. konám expedice, kde není možnost dobíjení baterií. 

Pokud jste si opovědělí aspoň na 3 otázky ANO, potom je pro vás kanystr. Nebo nějaká high-end all-in-one svítilna. 

 

Fotografie poskytl Finnsub