Octopus CB

Vyrovnání tlaku v uších

Vyrovnání tlaku v uších je nutné pro vaši potápěčskou kariéru. Pomocí několika následujících rad to bude snadnější a ponory si více užijete.

Jak sestupujete do hloubky, tlak okolí se zvyšuje a přenáší se do vašeho středního ucha. Pokud to necháte být a nebudete s tím nic dělat (vyrovnat tlak), bude vás to nejen bolet, ale může být i fatální pro vaše bubínky. A to znamená v lepším případě konec potápěčské dovolené, v horším konec s potápěním na vždy.

Takže během sestupu vyrovnávejte tlak ve středouší. Jako vše, někomu to jde snadno, někdo se na to musí soustředit. Pravdou je, že i tohle závisí na mnoha vnějších okolnostech a na vaší kondici, A, jako u všeho, tréningem se to bude lepšit.

Zde tedy několik typů pro snadnější a bezpečnější vyrovnání tlaku ve středouší.

Začněte nad vodou

Před tím, než začnete sestup, se již mírně natlakujte známým manévrem - stisknětě si nos a jemně vyfoukněte do nosu. Tím se přes Eustachovi trubuce natlakuje vaše středouší. Budete tak mít více času při zanořování před dalším vyrovnáním. 

Vyrovnávejte včas a často

Nečekejte, až to bude bolet. Při sebemenší změně tlaku a jemnému tlaku na ušní bubínky hned vyrovnávejte. Pokud rozdíl tlaků narostl příliš, již nebude vyrovnání tlaku možné, protože Eustachovi trubice jsou tlakem zavřené. Často - a při zanořování je potřeba v prvních 10 metrech vyrovnat velmi často. Tam dochází k největší změně objemu plynu.

Střední ucho - ilustraceZde se zastavím u jedné věci. Pokud se pohybujete vodorovně, změna tlaku v uších je to první, co vás upozorní na to, že to s udržením hloubky není slavné a že se někam propadáte. Určitě dříve než pohled na hloubkoměr. Takže pokud klesání není úmyslné, je nejllépe něklika kopy si opět srovnat hloubku na požadovanou.

Nohama dolů

Pokud máte problémy s vyrovnáním tlaku, může vám pomoci sestup nohama napřed. Malý rozdíl tlaku mezi plícemi a středouším může pomoci s vyrovnávacím manévrem.

Obecně k sestupovým polohám

  • Poloha hlavou dolů je nejrychlejší sestupová poloha, ale nic jiného vám nepřináší. Ve skutečnosti je v této poloze mnohem namáhavější vyrovnat tlak. Brzdit a udržovat nebo mírnit sestupovou rychlost můžete výhradně svým BCD.
  • Poloha nohama dolů je také rychlá, ale můžeme pomocí kopu regulovat rychlost. Navíc jsou v této poloze snazší manévry pro vyrovnání tlaku ve středouší.
  • Poloha v trimu je doporučovaná poloha. Můžete při ní sledovat provoz pod vámi, sledovat sestupovou linii a regulovat snadno sestupovou rychlost plochou, kterou se opřete do vody - rozatažené ruce a nohy - brzdím, sbalené poloha (ruce k tělu, nohy pod sebe a těsně u sebe - padám rychleji. A samozřejmě - pomocí BCD.

Pomalu

Nemusíte do hloubky padnout jako šutr. Klidně si přibrzděte na rychlost sestupu, která vám vyhovuje. Pokud je to nutné, zastavte sestup a nebo si dokonce o pár metrů povystupte. To není žádná ostuda. Pokud po ponoru na vás váš budy povykuje, že jste mu brzdil sestup a nebyl ve 40 metrech již 4 minutu ponoru, je blbec on, ne vy.

Trénujte

Trénujte i na suchu různé manévry. Zacpání nosu (Valsava manévr), polykání (Toynbee manévr), předsunutí čelisti v kombinaci s výdechem do nocu (Edmont technika) a řada dalších. Pokud se naučíte například tabulární otevření - něco jako potlačení zívnutí a vytlačení čelisti vpřed - zjistíte, že je to velmi účinné. Ale ne všem se tato techhnika daří.

Zastávky na cestě dolů

Souvisí s rychlostí sestupu. Někdy to může být pěkně těžký úkol - sledovat budyho, dofukovat žaket, sledovat hloubkoměr, sledovat vodící šňůru nebo kotevní lano a navíc vyrovnávat tlak. Takže si udělejte přestávku, zkontroljte přístroje, dorovnejte tlak ve středouší a pak vklidu pokračujte v sestupu. Pokud se zanořujete hlavou nahoru, stačí jeden energičtější kop. Pokud preferujete jinou polou, budete muset brzdit pomocí BCD.

Potraviny

Některé potraviny způsobují zahlenění, například ořechy, mléčné výrobky nebo vaše osobní alergeny. Hlavně u těch prvních to sice platí, ale není to tak, že by jste si měli odepřít k snídaní chleba se sýrem, mléko do kávy nebo ořechový závin. Pokud tedy nesežete celou nohavici na posezení. Nebezpečné jsou hlavně vaše osobní alergie.

Hydratace

Dehydratace může také způsobit zvyšenou tvorbu hlenu. Takže o další důvod více, proč být správně a dostatečně hydratovaný.