Octopus CB

Základní navigace

Už se vám stalo, že jste během ponoru zamířili do míst, kde jste si byli jisti, že je vaše loď a ona byla jinde? Už jste při návratu zjistili, že čas k návratu je mnohem delší, než jste očekávali? Pokud ne, jste v podstatě rarita!

kompasNavigace je při potápění v neznámém místě nebo i v místě známém s špatnou viditelností jednou z nejdůležitějších znalostí a dovedností. Bohužel v základním kurzu se o tom dozvíte velmi málo. A přitom v našich podmínkách, kde se viditelnost pohybuje málokdy nad 10 metrů (spíše 2-3 metry a často i méně) je to hooodně důležité.

Advenced kurz již vás naučí zacházet s kompasem a dozvíte se veškeré informace o navigaci. Zrovna tak jako speciální navigační kurzy.

Ale nikdy si nezaškodí zopakovat pár základních bodů

  1. Věřte kompasu! Vždy. Párkrát jsem měl pod vodou pocit, že mně kompas žene přesně na druhou stranu, ale nakonec se vždy ukázalo, že měl pravdu ten kus umělé hmoty s rafičkou. Vlastně jednou ne. To jsem si dal kompas na druhou ruku a byl  moc blízko "chytré" led svítilně. A ta odklonila střelku a já bloudil v kruhu. Naštěstí jsem se chytil terénu a nakonec i přišel na to, co je špatně. Takže bacha na "smart" svítilny.
  2. Pamatujte, navigace není jen směr, ale také vzdálenost. Je potřeba myslet ve vektorech.
  3. Při potápění ve špatné viditelnosti používejte tabulku jako svoji externí paměť. Asi existují lidé, kteří si dokáží zapamatovat trasu i po několika změnách směru, já to nejsem.
  4. Odhad vzdálenosti je mnohem těžší než určení směru. Všechny mestody jsou použitelné (počítání kopů, čas, spotřeba vzduchu), ale ne vždy jsou stálé, například v proudu selhává skoro vše.
  5. Jako další kontrolu používejte podvodní zvláštnosti (nápadný kámen, trs korálů, větve, stromy, podvodní artefakty)
  6. Vždy o navigaci přemýšlejte

tabulka

Rádi měníte směr během ponoru a odchylujete se od vašeho ideálního plánu? Tak zkuste: ze břehu jsme mířili k velkému korálovému útesu pod azimutem 80° a za 6 minut jsme tam byli. Pak jsme šli na hranu útesu pod azimutem 145° asi 3 minuty. Nakonec jsme sledovali útes asi 10 minut směrem cca 180°. Jak se vráti? Buď můžeme sledovat vlastní stopu (azimut 0°, 315°, 275°; cca 20 minut plavání) a nebo.... Z tabulky odečteme, že k návratu budeme sledovat azimut 330°C a za necelé čtvrhodiny bychom mohli vylézat na břeh.

Pokud chcete být dobrý navigátor, zkoušejte a trénujte navigaci na každém ponoru. Až se dostanete do neprůhledné kaše, jako když to najdete.