Octopus CB

Zhubnete potápěním?

I když je potápění považováno za sport, pravděpodobně s ním nezhubnete

GulášekPlavání spaluje málo kalorií, to je obecná pravda. Co potápění?

Kalorie v potápění

Obecně potápění není prostředek ke zdravému způsobu života. Naopak, zdraví by jste měli k potápění přistoupit. Vaše psychická a fyzická pohoda ovlivňuje vaše bezpečnost. A silný (čti tlustý) člověk je náchylná k celé řade problémů a rizik - počínaje vyčerpáním a dehydratací a dekompresní nemocí konče.
 

Zhubneme potápěním

Vypadá to snad příliš jednoduše. A také to pravda není. Potápění není prostředek ke zhubnutí. Ale na potápěčské dovolené zhubnete. Dáno je to změnou životního stylu, větším množstvím pohybu, prostředím.
Ano, já většinou na potápěčské dovolené shodím, tak 2-3 kg za týden. A přitom mám pořád hlad, kuchyně na lodích jsou zásobené, jídla je dost. Ale také je hodně pohybu. 

Spalování

Dýchat, dýchat. To je základ i při potápění. A pokud dýcháte, spalujete tuky. Spalování je oxidace. Takže pokud zhluboka a pravidelně dýcháte, hubnete.
Další bodík pro hubnutí je v skryt v okolní teplotě. Voda odvádí celkem účinně teplo, skoro 800x lépe než vzduch. Tělo se snaží udržet tělesnou teplotu a spaluje kalorie. I malé ochlazení o jeden nebo dva stupně, které na vzduchu nepocítíme, má pod vodou velký význam a velký vliv na výdej energie. Takže většina úbytku váhy je dána sprostě tím, že vám byla zima.

Odhad spotřeby kalorií

V učených knihách se hovoří so spotřebě kolem 600 kalorií na hodinu potápění. Bohužel se nikde nedočtete, o jakou teplotu vody se jednalo, jak náročný byl ponor. Ale pokud vezmeme jako porovná pěší procházku svižnou chůzí, nebudeme daleko od pravdy.

Zápis do deníčku

Žádný nástroj pro počítání spotřeby kalorií (Endompndo, Runtastic, FitDay, ...) nepočítá u aktivity potápění s dalšími proměnnými faktory. Dá se předpokládat, že spotřeba energie na hodinovém ponoru bude od 300 kalorií v tropickém moři bez proudu až po 1200 kalorií v ledovém lomu nebo studeném moři. A každá další ztěžující podmínka (hloubka, fyzická zátěž, délka plavání, teplota) bude k těmto hodnotám ještě nějaké ty kalorie přidávat.