Octopus CB

Zvracení pod vodou

Naše tělesné funkce nás pronásledují i pod vodou. Ať se nám to líbí nebo ne. A zvracení je jedna z těch nepříjemných. Jak to provést?

BlitkyZavolat si, vrhnout šavli, poblít se, odplivnout si,... A jistě najdete další. Přičiny mohou být různé. Na vzduchu se s tím každý nějak popere. Ale pod vodou?

Co to je

Zvratky se skládají z nestrávané potravy a nápojů, slin, žaludečních šťav, žluči, enzymů, hlenů a vody. Tělo se tím snaží zbavit látek, které jej dráždí. Důvody pro zvracení pod vodou jsou stejné jako na vzduchu. Počátek může být v podrážděném žaludku, potravina, která "nesedla", přejezení, otrava, mořská nemoc, migréna, léky, nevyspání, únava, závrať, dehydratace, stres a jistě si vzpomenete i na další příčiny.

Druhy zvratků

Možné, že některé školy rozdávají ocenění za nejlepší vlastnosti (barva, konzistence ...) nebo za nejlepší provedení. My ocenění nerozdělujeme.

  • Hladké zvratky - jsou z prázdného žaludku. Tedy dlouho po posledním tuhém jídle. Ovšem tekutiny je jen vylepší. Pod vodou je to nejlepší - snadno nás opouští a také sndano projdou regulátorem.
  • Kusové zvratky - jsou ze špatně sežvýkané potravy. Určitě to je mnohem větší výzva. Opouštět vás budou hodně špatně a bude to drhnout. Pravděpodobně budou mít potíže propasovat se ven přes regulátor.

Přínos

I když se to nezdá, je skoro jisté, že to zmírní příznaky, kterými potápěč trpí. Většinou se člověku ihned po akci uleví a je schopen pokračovat v ponoru. A hlavně to pobaví celou skupinu i okolní potápěče. Nezapomeňte je upozornit, že se to blíží, ať si připraví foťáky a kamery. Kdo vás mít rád nebude, to je váš buddy. 

Ne, zvracení pod vodou není sranda. Je to vysilující. Samotný úkon vás na okamžik vyřadí ze hry, můžete ztratit regulátor, může být ucpán zbytky. Zde hrozí nebezpečí, že si vaši snídani dáte jetě jednou. Ztráta  tekutin může vést k dehydrataci - po ponoru je potřeba doplnit tekutiny.

Jak na to

Když to přijde, netřeba panikařit. Je potřeba se k tomu postavit čelem.

Zastavit! Stabilizovat!

Vlastní zvracení není to nejtěžší. Každý, kdo již tímto procesem prošel aspoň na souši ví, jak je člověk v tom okamžiku zneschopněný. Prostě - myslíte jen a jen na to. Chuck Noris a možná dalších pár zvládne udržet trim, hloubku a dále plavat během toho procesu. Připravte se na to, že vy to nejste. Křeč vás zkroutí do prenatální pozice a nějaké udržení trimu vám bude jedno. Proto je potřeba se ukotvit, zatavit. Pokud je čas, zastavte buddyho, ať na vás dá pozor. Hlavně se něčeho přidržte, aby jste zabránili nechtěnému stoupání nebo klesání. Nebo, pokud je možné, nastavte negativní vztlak a klesněte na dno.

Držet druhý stupeň

To je nejdůležitější. Držte si jej v ústech. Při zvracení po doznění křeče máte instinktivní nutkání se nadýchnout. A voda se blbě dýchá. Poručit tomuto reflexu nejde. Proto je strašně důleité udržet automatiku v ústech. To je důvod, proč dobře kousat. Kousky potravy se protlačí kolem mebrány do výdechových otvorů. Ještě jednou - drežte si regulátor v ústech. Když přijde nutkání k nádechu, klidně si pomozte tlačítkem vzdchové sprchy.

Vlastní akce

Držte regulátor v ústech. Bezprostředně po akci jej propláchněte vzduchovou sprchou. Regulátor to snese. Je navržen tak, aby vše, co do něj přijde z úst prošlo do výdechových otvorů. Pro jistotu při prvním nádechu si dejte jazyk napříč ústy, aby cokoliv vám do nich vletělo, se zastavilo o jazyk a nevdechli jste to.

Po akci

Jakmile křeče pominou, přejděte na záložní regulátor a váš použitý důklaně propláchněte. Pokud si nejste jisti čistotou, pokračujte na záložním regulátoru. Zhodnoťe svůj stav. Jste schopni pokračovat? Zvracení může pěkně rozhodit. nejen fyzicky. Hlavně psychicky.

Po ponoru

Ihned po ponpru vezměte regulátor na důkladnou očistu. Je nutné vědět, že žaludeční šťávy jsou kyselina a celkem silná. Nepůsobí rychle, ale jen pozvolně. Sám jsem viděl pozvracený blatník od auta, který nebyl ihned důkladně umyt, ale až po pár hodinách. V  tom místě zbyl za rok jen lak. Plech zmizel. Nechcete, aby vám zmizel regulátor. Rozebrat, vypláchnout třeba i mýdlovou vodou, vyprat v čisté vodě, vysušit a složit. V divecentru operace ma pár desítek minut.

Na závěr

Každý jsme jiný. Někoho šavlička nerozhodí a klidně pokračuje v tom, co dělal (ať je to cokoliv). Jiného to rozhodí na celý zbytek dne. Pamatujte, pokud vám není dobře, do vody nelezte. Ale kdyby se vám udělalo nevolno, už víte, jak na to!