Octopus CB

Freediving a DCS

Je možné jako freediver dostat dekompresní nemoc? Odpověď je ANO, ale je to velmi těžké.

Photo by Jakob Boman on UnsplashPři potápění s přístrojem dýcháte stlačený vzduch s 79% dusíku (N). Protože jste vystaveni tlaku delší dobu, rozpustí se vám dusík ve tkáních. Proto je nutné stoupat pomalu, aby dusík měl dost času opět přes plíce odejít. Ale to se nestane ihned a dokonale. Některé tkáně se vysycují pomaleji. Proto je potřeba stoupat pomalu a dělat dlouhé přestávky mezi ponory.

Ale proč tedy freediver? Nadechnete se na povrchu a nedýcháte. Ale vzduch má 79% dusíku a ve 20 metrech je jeho parciální tlak 3x vyšší. Takže se opět rozpouští v krvi a ta jej transportuje do svalů. Dole jste jen chvilku, řekněme do 2 minut. Pak zahájíte výstup a opět se spustí proces výměny plynů, tedy dusíku, tentokrát z krve do vzduchu v plicích. Ale tento přenos není 100%. Nějaký dusík se již zachytil v tkáních, svalech, kostech. Po jednom ponoru nebo po dvou toto množství zbytkového dusíku není nebezpečné. Ale po 50?

Jaké jsou u freedivera spouštěcí mechanismy DCS? Stejné jako u potápěče.

  • Dehydratace
  • Fyzická námaha
  • Vysoké CO2 v krvi
  • Podchlazení
  • Krátké povrchové intervaly

Jeden z faktorů můžete velmi snadno ovlivnit. A to je délka povrchového intervalu. 

Představme si, že jste Herbert Nitsh, jeden z nejlepších a nejslavnějších freediverů. A děláte ponor do 214 metrů. Takže se na povrchu nadechnete jak jen to je možné. A pak se necháte zmačkat tlakem 21 atm. Pokud budete dělat disciplínu nolimit, omezíte fyzickou námahu na minimum. Jste dobrý freediver, takže zima vám není, dehydratace vám nehrozí. To je dobře. Ale nahoru letíte moc rychle a dusíku ve tkáních je prostě moc. Musíte omezit rychlost výstupu. Herbert u svého pokusu to udělal. Od 50 metrů vystupoval pouze rychlostí mezi 1-3 m/s.

Později, když se tento rekord pokusil překonat, ztratil po ceste nahoru vědomí a tím pádem nezpomalil a neudělal bezpečnostní zastávky. A výsledkem bylo masivní DCS po jednom ponoru. Dostal se z toho, ale vlastně se neví jak.

Dobře, vy se nepotápíte tak hluboko. Jen třeba do 30 metrů. Je možné mít DCS? 

Bohužel ano. Pokud uděláte 5 ponorů do hloubky zhruba 30 metrů, řekneme že budou trvat okolo 2 minut. Protože vás dole něco zaujalo, budete spěchat zpět. Takže přestávky budou okolo 2 - 2:30 minuty. Po pátém ponoru máte v sobě dost dusíku na vytvoření lehké formy DCS (brnění, mramorová kůže).

Z tohoto je jen jedna rada. Dlouhé povrchové intervaly.

Doba mezi ponory by měla být cca 3 - 4 násobek délky ponoru. 

Něco o DCS najdete na dalších stránkách.