Octopus CB

Mořská nemoc - prevence a zážitek

Je čas dovolených a mnoho potápěčů vyrazí za novými zážitky právě lodí. A pokud to bude trochu houpat, většina z nich se mořské nemoci nevyhne. Jak se na mořskou nemoc připravit a jak s ní bojovat?

ilustraceMořská nemoc je stejný druh kinetózy, jaký jste určitě zažili v autě nebo v autobuse.  V podstě jde o nesoulad informací, které mozek dostává. Vnitřní ucho signalizuje pohyb, ale oči jej nevidí. Pokud je její průběh těžký, určitě vám zkazí celý potápěčský den. A nemyslete si, že ji nemůžete dostate. Tělo si vybere slabší chvilku, nachlazení, protažený včerejší večer, ... A je to!

Existuje pár způsobů, jak se na to mořskou nemoc připravit a jak s učinit její průbeh lehčí.

Léky

Asi to nejjednodušší. Ale ne všechny léky proti mořské nemoci nebo kinetóze obecně jsou stejně účinné a fungují na jiném základě. Léky, které obsahují Cinnarizin způsobují ospalost a únavu. Náš Kinedril způsobuje také ospalost. Lepší jsou tablety na bázi Hyoxinu.

Z přírodních produktů je možné doporučit ty na bázi zázvoru (čaj, žvýkačka). Dále se uvádí olej z máty peprné a heřmánkový čaj. Ve všech případech raději hodinu, dvě před vstupem na loď.

Lék si raději vyzkoušejte den dva před potápěním, ať víte, jak na ně vaše tělo reaguje.

Poloha

Sedět tam, kde je vidět obzor - to je známá poučka. Pokud už to s vámi cloumá moc, poloha v leže také pomůže ulevit od nejhorších příznaků. Pokud máte jen lehký projev kinetózy, kdy zíváte a máte pocit, že vám bude špatně, je lepší se vydat na ponor. Ve vodě tyto lehké příznaky rychle pominou.

Místo na lodi

Na otevřené zádi a blíže k hladině je to správné místo. Tam to houpe nejméně. Pokud máte z toho místa ještě výhled kupředu, je to úplně nejlepší. Bohužel hlavně na zádi jsou většinou cítit výfukové zplodiny. Čuchání těchto smradů naopak všechny příznaky hodně zhoršuje.

Jídlo a pití

Hlavní je pití. Nejen proto, že pokud jste hydratovaný, jste odolnější proti mořské nemoci. Ale třeba i proto, že pokud vás mořská nemoc přepadne, začnete se rychle dehydratovat. A čím déle vydržíte se svými zásobami vody, tím déle vám bude spoň jakš-takš. K piltí nejlépe voda nebo jontové nápoje. Cola také pomáhá uklidnit rozbouřený žaludek.

Jídlo určutě jen lehké. Spořádat půl prasete před cestou lodí na ponor není ten nejlepší nápad. 

Alkohol raději vůbec. Odvodňuje a zvyšuje prožitek z mořské nemoci, pokud ji dostanete.

Překvapivě pomáhá zmírnit příznaky hořká čokoláda.

Akupresura

Na těle je několik akupresurních bodů. 

  • Těsně za kloubem sanice ve výši ušního lalůčku je důlek. V něm se nachází jeden z bodů. Jemně jej masírujte směrem dopředu.
  • Na vnitřní straně předloktí asi 5 cm od zápěstní rýhy. Zde pevně přitlačte palec druhé ruky a držte asi minutu. Opakujte směrem k zápěstí po půl centimetru 2x 3x. Bod se blbě hledá, tak pro jistotu. Opakujte na druhé ruce. 
  • Masírujte palcem druhé ruky střed dlaně, dokud se neohřeje, opakujte i na druhé ruce.

Pomoc od ostatních

Když je vám trochu "šoufl", ale do vody chcete jít, raději poproste někoho z okolních potápek (buddyho), aby na vás dal o to větší pozor už při sestavování výstroje, případně vám ji pomohl sestavit. Montovat BCD na flašku a přopojovat hadice na jedoucí lodi, která se kolébá, většinou na zádi, kde je cítit výfuk, to by vás mohlo pěkne "odstřelit".

Nezdržujte se na hladině

Na hladině to může být chvilku ještě horší. Hlavně pokud jsou vlny. Pokud je to možné, ponořte se co nejdříve pod vrstvu pohybující se vody.

Zvracení

Pokud to již na vás jde, nebraňte se. Neubráníte se. Vyberte si místo na boku lodi. Na závětrné straně. Pokud na vás těžká chvilka přišla pod vodou, taky se to dá.