Octopus CB

4 důvody proč si pořídit nový suchý oblek

Máte rádi potápění ve studené vodě? Máte již svůj suchý oblek? Nebo nemáte? A pokud máte, vyhovuje vám?

Pro ty, kteří mají rádi potápění ve studené vodě, kteří se vyžívají v tom, když na lokalitě je jen pár podobně bláznivých jedinců, kteří milují křišťálovou vodu, která štípe do tváří, pro ty jsou určeny suché obleky.

Suchý oblek nám umožní se potápět ve studené vodě právě proto, že jsme v suchu. Voda odvádí teplo asi 20x rychleji, Kdežto vrstva vzduchu a huňatého podobleku nás udržuje dlouho v teple.

Bohužel jsou suché obleky neporovnatelně dražší než mokré nebo polosuché. Ale za poslední ropky se ceny také přiblížila možnostem obyčejných lidí a není to již taková darda. Ale i tak je to dost peněz na to, aby jsme si svůj obleček hýčkali a ochraňovali.

Tak tedy proč si koupit nový suchý oblek?

1. Patříte do skupiny bláznů zmiňovaných v úvodu článku, ale svůj oblek ještě nemáte. Tak to je čas se po nějakém podívat. O rozdílech v suchých oblecích podle provedení a materiálu jsem psal tady.

2. Máte oblek, ale nesedí vám. Buď proto, že jste si kdysi koupili oblek z druhé ruky se střihem, kterým vám nevyhovuje nebo vám prostě nesedí. A nebo druhá možnost, že jste se objemově tak změnili, že je vám ... malý. Obrácený případ (že by někomu byl oblek po pár letech velký) neznám, Potápěči obecně mají na obleky smůlu: oblek se léty se sráží. Je to dokázaný fakt potvrzený tisícovkami potápěčů.
Oblek, který nesedí, není pohodlný, může být i zdrojem nebezpečí. Příliš velký oblek v sobě má moc vzduchu, který se přelívá v bublinách - špatně a nepohodlně se vyvažujete. Velké boty do sebe pojmou moc vzduchu a hrozí v extrémním případě, že vás vzduch i zuje. Naproti tomu malý oblek zase umí pěkně škrtit. nevejde se do něj dostatek vzduchu, který by vás izoloval před chladem.

3. Chcete nové vychytávky. Pokračujete v potápění - delší ponory, led, jeskyně. A potřebujete další nové vlastnosti: integrované suché rukavice, vyhřívání, integrovanou haubnu. Nebo potřebujete být 100% soběstační i u oblékání a svlékání. Zipy na zádech pro tohle nejsou  moc pohodlné. Ury ventily, které vám umožní být ve vodě déle bez křečí v podbřišku. Na tyto věci myslete při koupi nového obleku.

4. Váš starý oblek to "má za sebou". Obleky potřebují péči. Pokud o něj pečujete, jsou známy případy, kdy má oblek za sebou i přes tisícovku ponorů. Ale je potřeba pečovat o manžety, zipy, spoje jednotlivých dílů  obleku. Ale pokud jste lajdák, nezbyde než zakoupit nový (podle bodu 3) a slíbit mu, že se o něj budete starat lépe.

5. Prostě chcete nový. I takový jedinci se vyskytují. A na druhou stranu, budete mít dva. Budete mít zálohu pro případ poruchy.

A pokud jste dočetli až sem a myslíte si, že je potřeba si koupit nový suchý oblek - nekupujte jej "to mi na to moje potápění stačí". Zamyslete se, co s ním budete dělat třeba za 5 let. Oblek to v pohodě vydrží.