Octopus CB

5 největších potápěčských chyb

Všichni časem usneme na vavřínech a začneme považovat potápění za rutinu. To je jedna všezastřešující chyba. A podíváme se podrobněji na její důsledky.

Přeskočení buddy kontroly

Buddycheck je je takový přátelský název, určitě si pod tím nepředstavíte důležité životzachraňující postupy. Ale přesně to to je. Ale časem i začneme zkracovat, pak šidit a nekonec sehrané dvojice ji skoro nedělají a spokojí se s všeobecnou otázkou "vše ok?". Je to chyba. 

Tak jen ve stručnosti, co vše kontrola zahrnuje:

  • Zátěž
  • Připojení hadic
  • Puštěný vzduch
  • Funkční automatiky na svém místě
  • Jsou všechny součástky výstroje na svém místě

Sundání masky a zahození regulátoru ihned po vynoření

Většina potápečů ihned po vynoření suná masku, vyplyvne regulátor a začne mluvit. Ještě dříve ale by to chtělo nafouknout BCD a signalizovat na loď nebo ostatním potápčům, že je vše v pořádku.

Na lomu s klidnou hladinou se to dá ještě pochopit. Ale na rozvlněném moři je sundání masky čirá hloupost a pokud dopadnete dobře, jen se trochu napijete mořské vody. V horším případě se pěkně přitopíte a o masku přijdete.

O ponoru si povídejte až na palubě.

Příliš hluboké ponory

Tím nemyslím ponory přesahující nějaké extrémní hloubky. Úplně stačí nedodržení plánu ponoru. Na breefingu se domluví maximální hloubka 25m. Skupina se tedy pohybuje někde okolo 23m, ale vy se podíváte až na 28 metrů. Rozdíl pár metrů (5m). Ale i setrvání v této hloubce pouhých 15 minut znamená markantní rozdíl ve spotřebě vzduchu proti zbytku skupiny. Vy lezete z vody rozmrzelý, že máte větší spotřebu než ostatní a oni zase, že musí s poloplnou flaškou z vody kvůli vám, když tam bylo tak pěkně.

Dodržujte plán ponoru.

Vynechání analýzy směsi

Jedete na vrak ve 40 metrech. Dlouho se na to těšíte. Berete si stage s 40% obsahem O2 pro zkrácení dekomprese, protože dole chcete být co nejdéle. Ale ouha, analyzátor má vybité baterie. Divemaster vám sice doporučuje, že by jste stage s sebou brát neměli a měli by jste použít vzduch. Ale co, vždyť tam vždycky bylo 40. Tak se na stage nalepí 40% a jdeme na to. Možná to dopadne dobře, možná ale v stage nebyla 40%. Co když tam je směs s 50% 02? Co když tam jen 32% O2. V pvním případě máte problém, pokud přejdete na stage v plánované hloubce 30 metrů, máte problém s toxicitou kyslíku, a to dost značný. V opačném případě zase zkrátíte zastávku.

Vždy si analyzujte své dýchací směsy.

Porušování zákonů

Teď nemyslím ty právní, ty se dají někdy "okecat". Myslím ty přírodní. Ty neokecáte, ty platí furt. Pro zajímavost, které to jsou?

  • Boyle
  • Dalton
  • Charles
  • a Murphy

Hlavně ten poslední funguje. Zapomenete kameru a uvidíte žraloka, vynecháte kontrolu před ponorem a určitě skončí váš opasek se zátěží někde v hloubce, vykašlete se na kontrolu směsi a bude ve flašce něco jiného. A tak dále.

Poslouchejte hlas ve své hlavě, který říká: "zpomal, zkontroluj to". Neignorujte jej.