Octopus CB

5 výborných filmů s potápěčskými chybami

Autoři a scénáristé mají potápění ve velké oblibě. Ale bohužel o něm většinou nic moc neví. Takže zde je 5 velmi dobrých filmů, ve kterých se objevuje téma potápění, ale je prezentováno s chybami nebo podle zažitých - nepravdivých - mýtů.

IlustracePotápění ve fimech se objevuje poměrně často. V Bondovkách, Hlubina, Modrá hlubina, Čelisti, 40 metrů hluboko a další. Tak tady je 5 dobrých filmů, které stejně o potápění kecají.

Kde jsou potápěči, tam jsou žraloci

Jakmile je někdo od vodou a ještě navíc v neoprénu, je okamžitě kolem spoustu žraloků. Prostě to vypadá, že žraloci mají na potápěče nějakou pifku, nebo co. Ale je to jinak. Vyptejte se kamarádů potápěčů, co vše museli zcestovat a kolikrát se potopit, než viděli ve vodě žraloka. Prostě, žralok za potápěčem sám od sebe nepřijde. Ano, jsou lokality, kde žraloci jsou a skoro jistě je uvidíte. Ale v naprosté většině ponorů o žraločí ploutev ani nezavadíte.

Potápěči jsou velmi rychlí

Kopají nohama ve vysoké frekvenci, plavou velmi rychle a vydrží i ve velkých hloubkách velmi dlouho s malou lahví. Nejvíce je to vidět v bondovce Thunderball, kde byly celé podvodní sekvence natáčeny vysokorychlostní kamerou a pak urychleny, aby vypadaly dynamičtěji. Nabo třeba 40 matrů hluboko, kdy děvčata vydrží s jednou 15l lahví v 40 metrech více než třičtvtě hodiny a to u toho celkem slušně plavou a panikaří.

Realita je naprosto odlišná. Čím pomaleji se potápěč pohybuje, tím více toho vidí, méně vzduchu spotřebuje a více si to užije. Pod vodou se nechvátá. Ono to ani nejde.

Potápěči míchají plyny

Ano, potápěči používají různé plyny podle situace a podmínek. Ale plyny mají hlavně pomíchané autoři. Třeba v NCIS (Námořní vyšetřovací služba) dosplěli po otestování vzduchu v lahvi k závěru: protože si dotyčný vybral Nitrox, musel se chtít potopit velmi hluboko.  Nitrox je vzduch s vyšším obsahem kyslíku (pro rekreační potápění do 40% 02). A kyslík je se vzrůstajícím tlakem toxický. Takže Nitrox se používá na mělčí ponory s delším časem na dně.

Potápět se dá kdekoliv

Všimli jste si, že pokud je pod vodou letadlo nebo loď, prostě stačí popadnout první flašku, co mám po ruce a jít do vody? Modrá hlubina nebo Na vlastní oči. Na širém moři a hup, jdeme se potápět, vše je pár metrů pod vodou. 

Ono to tak úplně není. 99,5% oceánu je nedostupných pro běžné potápění a 99% i pro technické potápění. Takže pokud něco spadne do moře, je velmi pravděpodobné, že to skončí v hloubkách, do kterých se normálně nepodíváme.

Výbuchy pod vodou

Bond rozhazuje granáty v Thuderball, v Modré hlubině to také bouchá o sto šest. A nikomu se nic nestane. Nikdy. Realita je trochu jiná. Pod vodou sice nezabíjí střepiny, ty voda velice rychle zastaví. Ale voda díky své hustotě velice dobře přenáší tlakovou vlnu. A ta je smrtelná ještě hodně daleko. Proto se nesmí lovit dynamitem. Prostě výbuch zabije všechno - nejen Bonda - v širokém okolí.

 

Máte nějaký další typ?