Octopus CB

7 tipů pro bezpečnou potápěčskou dovolenou

7 tipů na bezpečnou potápěčskou dovolenou, které vám většinou v kurzu potápění neřeknou.

Občas to vidím na dovolené nebo i na lomu. Jsou to školácké chyby, které jen zvyšují riziko úrazu při potápění. A přitom na tom nic není.

 

1. Freediving před přístrojovýmn potápění

diver from freeimages.comNikdy ne po něm! Po ponoru s přístrojem máte v krvy a dalších tělesných tkáních rozpuštěný dusík. Tento dusík se z vás dostává postupnou desaturací při výměně plynů v plicích, kdy se rozpuštěný dusík díky tlakovému spádu dostává z krve. Ale v krvi jsou mikrobublinky, které jsou v mezibuněčném prostoru. Na tyto mikrobublinky tělo nijak nereaguje, pokud je jich málo a jsou dostatečně malé. Ale při opakovaném ponoření se mohou mikrobublinky tlakem okolí vytlačit do dalších míst, kde se spojí s jinými mikrobublinkami. Ty jsou potom unášeny krevním řečištěm a někde se mohou "zašprajcovat". A potom již může být i velmi vážný problém.

2. Nepřetěžujte se, nerozptylujte se

Dnes má každý druhý potápěč spoustu vybavení, o které se musí postarat. Kameru, blesky, záložní světlo, hlavní světlo, zvonek a další a další položky. Fantazii se meze nekladou. To je fajn, pokud jste zkušený potápěč a jste v známém prostředí. Ale v okamžiku, kdy jste na neznámé lokalitě, s neznámými spolupotápěči, v proudu - to již tak dobrý nápad není. 

Na co většinou umírají potápěči? Na žraločí kousnutí to není. Na stres! Pokud toho máte na starosti příliš, jste rozptylování a odvádí vás to od toho hlavního - potápění. A pak se snadno stane, že něco přehlédnete nebo začnete řešit moc pozdě (třeba nekontrolovaný výstup, sestup, voda v masce, ...). A nastupuje stres, následně panika. A to vše vede ke zvětšení spotřeby vzduchu. Pokud díky dalším "neodkladným" věcem zapomenete kontrolovat stav vašich přístrojů.... Průser je na cestě.

3. Nevíš,neznáš = nesahej

Obecně pod vodou se nesahá na nic. Ale pokud živočicha, rostlinu nebo prostě "tu věc" neznáte, nesahajte na ni tuplem. V oceánu to bude většinou jedovaté nebo to bude mít nějaké obrané prostředky, které nemusí být vůbec příjemné. A oteklá bolestivá ruka dokáže zkazit celou dovolenou nejen vám. V tom lepším případě jen ruka.

4. Nevěř ničemu

Nevěřte žádnému podvodnímu živočichovi že je s vámi kamarád. Není. Jen doufá, že něco sezobne. Případů, kdy muréna zvyklá na krmení ve flustraci kousla potápěče, který již nic neměl, je poměrně hodně. Zrovna tak velký kanic dokáže s potápěčem divy a zjistíte, že ta ryba má sakra navrch. Ale není nutné chodit až do pacifiku a indonézie. I v Chorvatsku jsou známy případy, kdy úhořovec, zvyklí na krmení, a tedy nebojácný, vystartoval po ruce potápěče. 

5. Když už ryby krmíte...

Tady platí - ryby se nekrmí. Nebo třeba lomu, kde to pan majitel povoluje. Ale ve volné přírodě ne. Narušujete rovnováku ekosystému. Když už se tedy neovládnete a musíte ryby krmit, mějte vždy ruce tam, kde na ně vidíte. Nemusí to být žralok. Kanic umí pěkně ruku poškrábat. Muréna, ta rovnou ukousne prst. Trigger fisch (papouščí ryba) ohlodávající korály má také pěknou sílu stisku. Kareta jakbysmet.

6. Nepodceňujte oční kontakt a dotek

Když už váš buddy (bod 2) se dostane do stresu, nejvíce mu pomůžete tehdy, když se mu budete koukat do očí, případně držet za ruku. To jej uklidní, zpomalí a začne opět přemýšlet. Naštěstí jsem ještě nemusel použít znalosti z rescue, ale držení za ruku již několikrát pomohlo.

7. K topícímu vždy zezadu

Pokud nemáte rescue výcvik a školení plavčíka, může to být nebezpečné. Pokud je topící na dosah, je lepší mu pomoci záchraným kruhem nebo jinak na dálku. Topící člověk je vždy v panice a snaží se z vody dostat za každou cenu. Třeba i za cenu toho, že vás zašlape pod sebe. Proto raději na dálku nebo zezadu.