Octopus CB

Jak dlouho vydržíme se vzduchem

Jak dlouho vydržím pod vodou se svojí zásobou vzduchu? Jaké faktory to ovlivňují? Co mohu pro delší výdrž udělat já? Na tyto a další otázky najdete odpovědi v článku.

Se spotřebou vzduchu se potýká (nebo potýkal) každý potápěč. Spotřeba je hodně závislá na mnoha okolnostech - jak jste hluboko, jak se cítíte, jak moc jste v dané chvíli v kondici (psychické i fyzické) a dalších. Podívejme se nyní na spotřebu trochu důkladněji.

Definujme si nejprve spotřebu vzduchu v nějaké úrovni, kde s ní můžeme dále pracovat. Nabízí se povrchová spotřeba vzduchu.

Hloubka Tlak Klidový stav Střední zátěž Vysoká zátěž
0 m 1 ATM 8 l/min 20 l/min 70 l/min
10 m 2 ATM 16 l/min 40 l/min 140 l/min
30 m 4 ATM 32 l/min 80 l/min 280 l/min

Jak dlouho tedy vydržíme v hloubce? Předpokládejme zásobu vzduchu 15 litrrů, maximální tlak 200ATM, zásoba je tedy 3000 litrů vzduchu

Hloubka Klidový stav Střední zátěž Vysoká zátěž
0 m 375 min 150 min 42 min
10 m 187 min 75 min 21 min
30 m 93 min 37 min 10 min

Při potápění nikdy nejsme docela v klidu. Většina z nás bude mít hladinovou spotřebu vzduchu okolo 20 až 30 l/min během normálního pohodového ponoru. Tedy malinko více, než je střední zátěž.

Vlivy na spotřebu vzduchu

Fyzická námaha

To je samozřejmé, pokud budeme makat proti proudu, je jasné, že spotřeba bude vyšší. Ale pokud budeme mít trošku fyzickou kondici, nemusí to být zase nic strašného. Uvědomte si, že pokud proudem protlačujete baculaté tělo, budete muset makat o hodně více, než štíhlý jedinec. Pokud budete na fyzickou námahu uvyklí, také nebude spotřeba tak dramaticky narůstat. 

V proudu ještě zůstaneme. Jak se v něm pohybovat, abychom ušetřili vzduch? Pamatujte, že u dna nebo těsně u stěny nebývá proud tak silný. Dá se skovávat za kameny nebo další nerovnosti a v těchto relativních tišinách se posouvat kupředu snáze.

Psychická pohoda

Pokud začnete panikařit, vylatí spotřeba vzduchu nahoru přímo raketově. Na vině je mělké rychlé dýchání, které neuspokojí váš hlad po vzduchu a nutí vás dýchat rychleji a rychleji. Zde je důležité se uklidnit. Viz jeden z našich článků o zvládání paniky.

Jak vidítě, jsou rozdíly mezi klidovým stavem a stavem extrémní zátěže velmi velké. Ale ve 30 metrech, kdy se 100 bar v lahvi může zdát jako nekonečná zásoba vduchu, s příchodem problémů může jít o zásobu jen na minuty. To je potřeba mít na paměti.

Počítače a sondy

Mnoho potápěčů dnes spoléhá na počítače a připojené sondy odběru vzduchu. Ale i zde je potřeba vzít v úvahu, že dopočítaná teoretická doba je daná na základě aktuální spotřeby během ponoru. Při problémech nebo změnách podmínek je potřeba si dopočítanou dobu na dně (RBT - remaining bottom time) častěji kontrolovat.

Jak si zjistit z dat ponorů svoji přepočítanou hladinovou spotřebu vzduchu najdete ve starším článku - Proč znát svoji hladinovou spotřebu vzduchu. A můžeme doporučit také článek s tipy pro snížení spotřeby vzduchu.