Octopus CB

Buď dobrý buddy svému potomku

Děti i rodiče budou vždy ponor vnímat velmi rozdílně. A musíte to být vy, kdo se přizpůsobí a kdo bude dobrým průvodcem a rádcem v modrém světě ticha. A kdo zajistí budování jejich správných návyků a potápění nezprotiví různým mentorováním.

O potápění dětí z hlediska jejich fyzické a hlavně mentální připravenosti jsme psali nedávno. Ale jak je to s námi, rodiči, kteří jsme jejich průvodci, rádci a andělé strážní. Na suchu se snažíme udržet své děti v bezpečí (i to je relativní - jak poznamenala jedna známá: "První díte se venku nesmělo umazat, u druhého jsem se snažila omezit odřená kolena. Teď jsem ráda, když ten třetí přijde na večeři vcelku"). A pod vodou by to mělo platit mnohonásobně více. Přiznejme si to, když je s námi na ponoru potomek, strávíme více času pozorováním jeho než rybiček na útesu.

Zkusíme vám dát šest tipů na to, jak být dobrý buddy a nemít ratolest přivázánu na vodítku.

1. Základy

Cvičte a potápějte se. Třeba na lomu nebo v zátoce, kde je mělko. Pozorujte je a porovnávejte jejich pokroky s ponorem minulým. Pokud se pohybujete v prostředí, kde to oba dobře znáte (oblíbený lom), ponechte jim vedení ponoru. Vymýšlejte cviky nebo obohacujte známé cviky o nějakou prémii (zvednout kámen nebo převzít kostku olova bez ztráty vztlaku, výměna masky). Děti baví technika a motorika, nechte je pouštět bólku, i když to není potřeba.

2. Opakování

Trvat na věcech, které jsou u potápění "svaté". Třeba buddycheck. Nebo celý buddy systém. Trvejte na tom, aby i vás kontrolovaly během ponoru (vzduch).

3. Plánování ponoru

Na známé lokalitě je nechte, ať si ponor naplánují a také vedou. Snažte se být jen tichý mentor. Myslete na to, že pod vodou je hřiště - snadno se zapomenou při objevování a zkoumání.

4. Posouvání limitů

Při ponoru, který již není obvyklý, na hranice jejich získané certifikace, mluvte o ryzicích. Odpovídejte na jejich dotazy. Zdůrazněte jim nejen technickou stránku věci, ale i tu psychickou - v čisté vodě se snadno zanoříte hlouběji než je plánováno, je proto třeba sledovat okolí a přístroje. 

5. Zabavte je

V okamžiku, kdy zvládnou techniku ponoru, nenechte je nudit. Nechte je "pracovat". Dejte jim světlo a nechte je vyhledávat podvodní život místo vás. Nechte je rejdit. Ponor je bude bavit a příště s vámi půjdou rádi.

6. Myslete na sebe

Je nutné si uvědomit, že potápění s potomkem může být i pěkně psychicky náročné. Jedním z velkých ryzik je, že my, jako andělé strážní, otupíme. Střihněte si občas nějaký ponor bez svého přívěšku. Budete vás to více bavit a také se budete těšit na ponor se svým otravou.