Octopus CB

Co znamenají potápěčské certifikace II

V tomto dílu se podíváme na certifikace pro rekreační potápění. Z minulého dílu již víme, kdo nám je může udělit a kdo nás může a nemůže učit.

Open Water Diver (OWD)

OWD Tak se nazývá v systému PADI a dalších. CMAS někdy říká "jedna hvězda". Je to základní kurz, kterým musí projít každý rekreační potápěč, který chce do vody s přístrojem. Tuto certifikaci uznávají snad po celém světě a neměl by být problém s uznání certifikace v žádném divecentru.

Kurz je rozdělen na teoretickou část, kde se dozvíte něco o fyziologii potápění, technice, medicíně. Jak to pod vodou funguje. A v praktické části se naučíte tyto vědomosti používat. Nakonec musíte udělat test.

Certifikace OWD vás opravňuje k potápění do hloubky 18m ve volné vodě.

Podkategorií je "dětská" certifikace Junior OWD, která opravňuje, podle školy, pro ponory do hloubky 12m. Z Juniora se stává OWD složením rozdílové zkoušky s instruktorem.

Pokračovat ve vzdělávání? Znám několik potápek, kteří stále mají svoji OWD certifikaci (někteří ji získali ještě za dob Svazarmu - tedy jsou CMAS*) a na svém kontě mají několik stovek ponorů. A vůbec jim to nevadí a nelimituje. Ale vždy jsou to otevření lidé, kteří sice nesbírají kartičky, ale stále se vzdělávají. Ale je snadnější cesta: postoupit na vyšší úroveň tzv pod dohledem.

Advanced Open Water Diver (AOWD)

AOWDPokud máte za sebou hodně ponorů jako OWD, je většina divecenter vás ochotna pustit i hlouběji, než je 18 metrů vyplývající z vaší certifikace. Ale pokud se chcete potápět hlouběji častěji, chcete být zajištěni pojištěním, chcete dělat i složitější ponory, prohlédnout si vraky, potápět se v noci - nezbyde vám, než si udělat certifikaci AOWD nebo jinou odpovídající ve vašem systému.O pojištění jsem se zmínil záměrně. Pokud by se stala nehoda a bylo zjištěno, že jste se potápěli mimo vaše limity, pojišťovna skoro určitě odmítne platit.

AOWD kurz (a podobné) je vlastně celý o potápění. Je potřeba vykonat několik ponorů se speciálním zaměřením - hloubka, navigace a orientace, noční ponor, ponor z lodi. To platí pro PADI. škola SSI má nyní rozděleno na samostatné certifikace s podobným zaměřením.

Rescue Diver

rescue diverRescue - záchranář - je asi nejprospěšnější kurz. připraví vás na rozpoznání a řešení krizových situací. Naučíte se nejen teoreticky, ale i prakticky, jak manipulovat s potápěčem v bezvědomí, jak mu pomoci, jak jej co nejefektivněji dopravit k pomoci. Aby jste mohli absolvovat tento kurz, je potřeba být AOWD.

Co se tedy naučíte?

  • řešit podvodní problémy
  • dopravit na hladinu potápěče v bezvědomí nebo bezvládného potápěče
  • řešení a zvládnuté stresu
  • první pomoc (součástí kurzu je i zdravověda)

Master Diver

master diverNeplést s Divemasterem. To je opravdu něco jiného. Master diver je nejvyšší rekreační certifikace, kterou je možné dosáhnout. Aby jste na ni mohli dosáhnout, je potřeba mít

  • Rescue kurz
  • padesát ponorů
  • být AOWD
  • mít další kurzy PADI (nebo jiné školy)

V podstatě to znamená, že jste zkušený potápka, který by měl být ostatním oporou.

Co dál?

Nikde není napsáno, že tady vaše cesta končí. Vzdělávání je v podstatě povinností každého potápěče. A pokud máte po té spoustě kartiček ještě místo v peněžence, je možné se vydat buď cestou profesionálních certifikací (viz náš první díl) nebo cestou technického potápění. Ale o tom zase jindy.