Octopus CB

Cvičení pro zlepšení ovládání vztlaku

Sbírka cvičení pro ovládání vzlaku.

Ilustrační obrázekNejlepší pro získání nějaké dovednosti je prostě - cvičit. Ale každodenní stereotypní potápění může vést spíše než ke zlepšení dovednosti, k zafixování špatných návyků. Takže při vašich návštěvách bazénu můžete zkusit třeba tyto originální cviky, které vám dodají trochu zábavy do jinak nudného cvičení.

Správné nastavení zátěže

To je první krok. Už jsme psali v několika předchozích článcích (Ovládání vztlaku, Vyrovnání vztlaku), jak si nastavit správnou váhu. Měli by jste být schopní plavat s vyfouknutým žaketem a skoro prázdnou lahví s hladinou v úrovni očí až čela. To je vaše správná váha. A nyní vám půjdou další cvičení již skoro sama.

Předávání cihly

Cvičení pro skupinu. Celá skupina se ustálí kousek nade dnem nebo plošinou. Nejlépe v kruhu. Potom si předávají pásek s jednou až dvěma kusy zátěže (asi 3kg). Tento přesun váhy - její získání, přesun zprava doleva a následná ztráta - je potřeba kompenzovat dechem (hluboký nádech a následný výdech) a natočením se tak, aby vztlak z BCD pomohl vykompenzovat přesun váhy. Drobným vylepšením může být odepínací kostka, potom soused nemusí vidět, kolik kostek zátěže je na pásku a musí se připravit i na nenadále nárůsty váhy. A když jste šikovní, je možné vyzkoušet třeba 3 - 4 kostky. A vyrovnat přírůstek 6kg zátěže již není sranda.

Sestupové hry - zanoření ve skupině

Skupina se zanořuje v trimu (vodorovná poloha). Kdo bude první v určené hloubce a zastaví nejblíže dna bez kontaktu s ním (dnem), vyhrává. Co, to už je na vás.

Hra na Toma Cruise

Vzpomeňte si, jak se krásně vznášel těsně na podlahou v první Mission Impossible. Celá skupina se musí určenou dobu vznášet nade dnem nebo plošinou. Kdo se dotkne nebo vystoupá moc vzhůru, vypadne. Vítězí ten, kdo to vydrží nejdéle.

Tom Cruis poslepu

Rozšíření předchozího cvičení pro buddy týmy. Jeden z týmu zaujme polohu v trimu nade dnem nebo plošinou. A zavře oči a snaží se kontrolovat vztlak poslepu. To je mnohem složitější. Zkuste si například stát na jedné noze se zavřenýma očima. Buddy jej hlídá a "probudí" jej, pokud by se vydal směrem vzhůru. Že se dotkl dna, to cítí sám.

Proplouvání obručemi

Obruče na hulahop nebo něco podobného se ukotví pomocí závaží na dně. Potom je potřeba skrz ně proplouvat bez dotyku rukou, ploutví nebo jiné části výstroje. Zkuste si to v poloze trim nebo i jiné poloze, třeba na zádech. 

A poslední kontrola na závěr. Pokud jste se správně vyvážili v prvním cvičení, potom musíte být schopni se udržet v hloubce 5m s tlakem 50 barů v láhvi.

Pro dnešek vše a príma cvičení.