Octopus CB

Kam umístit nůž?

Máte nůž jako jako James Bond? Nebo malý DIR nožík. Nebo nůž vůbec nepoužíváte? A kde je nosíte?

Asi před rokem jsem psal o výběru nože.  Ale nepsalo se o jeho umístění. Kam jej pověsit nebo zavěsit a proč?

Spousta potápek stále nosí velké nože. Asi je to dáno mnoha filmy, třeba i Bondovkou Thunderball, kde Bond měl taky takový, že skoro nemohl ohnout nohu v koleni. Dále je to dáno historickým vývojem, kdy dříve se používali velké nože, které nešlo umístit jinam než na nohu, protože se zkrátka jinam nevešly.

Nůž není tou nejdůležitější součástí vývoje (i když mnozí si to asi myslí). V zmíněném článku jsme se zabývali výběrem nože a jeho náhradami. A poslední vývoj mi dává za pravdu. Traumanůžky jsou pohodlnější, bezpečnější a odvedou stejnou práci jako nůž.

Co musí umístění nože splňovat

  • neměl by nikde přečnívat, protože se o něj tím pádem snadno zachytíte nebo zamotáte. A paradoxně prostředek k vyproštění bude důvodem zamotání se.
  • musíte na něj snadno dosáhnout
  • vyndat a zandat z umístění bez rizika poškození výstroje nebo ublížení si

Umístění - kotník nebo lýtko

Klasická pozice pro velké nože. Ať již umístění vně nebo zvenčí. Umístění z vnitřní strany pouze zvyšuje riziko ztráty při výstupu na loď po žebříku nebo při vylézání na gumák.. 
Ale upřímně, jak si na něj dosáhnete pokud jste zamotání do sítě nebo chaluh? Těžko. A nebo dosáhnete, ale poslepu, protože na nohu si většina potápek nevidí. A navíc v tom místě se snadno zamotáte, právě proto, že není úplně přesný odhad, kam se až nohama můžete dostat. A hrana pouzdra je lapák na všechny vlasce a další věci, které nás chňapnout. Takže kotník nebo lýtko to nebude.
Způsob připnutí - popruhy a přezky. Konec popruhu bude volně vlát okolo vás. Šel by použít i gumycuk.

Umístění - stehno

Opět pro velké nože. Opět odstává a snadno se o něco zachytíte. Ale na druhou stranu je již snadno dosažitelný, nemusíte se u toho nijak kroutit. Ale jen jednou rukou. A stejně s ním manipulujete po slepu. I když díky kapsám je naše motorika na tuto pozice zvyklá, takže to nebude ten největší problém. Takže umístění na stehně má nějaké plusové body proti umístění na lýtku.
Způsob uchycení - popruhy. Gumycuk bude mít tendenci sklouzávat ke kolenu.

Umístění - kapsa BCD

Nejsnazší, nepotřebujete vymýšlet způsob uchycení, nikde z vás netrčí, nezachytíte se za něj. Na druhou stranu z kapsy jej budete tahat poslepu, na kapsu si nedohlédnete. A rozepnout zip v 5mm rukavici ve stresu - nic moc.  Při vracení s ním budete manipulovat také poslepu a tím se zvyšuje nebezpeční poranění nebo poškození BCD od nože.
Takže opět lepší pozice než na noze, ale stále nic moc
Způsob připnutí - může být v kapse připnutý karabinou na D-ring s šnůrou, která jej i zabezpečí proti ztrátě.

Umístění - inflátorová hadice

To je umístění pro malé nože nebo nůžky. Velkou výhodou je snadná dosažitelnost. Malý nůž také snižuje pravděpodobnost zachycení se. Ale budete s ním muset manipulovat z větší část poslepu. A pokud používáte špičatý nůž, tak pozor na poškození hadice.
Způsob připnutí - může být buď elektrikářskými páskami nebo gumycukem.

Umístění - opasek BCD

Toto je doporučená konfigurace DIR. Výhodou je, že na nůž dosáhnete oběma rukama nezávisle a bez kroucení se. Nevýhodou - nevidíte na něj. Ale můžete si pomoci druhou rukou při jeho zasouvání do pouzdra.

Umístění - ruka na předloktí

Opět pro malé nože. Ale zde to má několik výhod. Vidíte na něj (snižuje riziko poškození a poranění se), snadno na něj dosáhnete. Tohle zatím vypadá jako to pravé umístění pro malý nůž nebo traumanůžky.
Způsob připnutí - buď popruhy, ale lepší je gumycuk, Spojení je pružnější.A vzhledem k profilu ruky nikam nebude klouzat.

Umístění nože je věc preference každého z nás. Ale ruku na srdce, kdy jste naposledy nůž potřebovali? Já za 15 let potápění přesně ... 2x. A ani jednou v ohrožení. A to je také kámen úrazu a důvod, proč doporučuji umístění nože na viditelné místo. Používá se tak málo, že když je potřeba, poslepu to málokdo dá. Ale když na něj vidí, snadno vše udělá.