Octopus CB

Kdy se nepotápět

Když už jsme u vody (a jedno, jestli lom nebo moře nebo rakouské jezero), může být opravdu těžké odolat a nesestoupit pod vodu. Ale nezapomeňte: bezpečnost na prvním místě!

Ilustrační fotoVětšina z nás neodolá a využije každou příležitost podívat se pod vodní hladinu. Snad až na ty, kteří to mají jako profesi. My, rekreační potápky, kteří se dostaneme do vody tak 1x za týden a někteří jen 1x, 2x za rok na dovolené, prostě musíme.

Ale jsou situace, kdy je lepší se nepotápět, kdy je prostě potřeba říci: Dneska se na to můžu vys*at.

Špatné podmínky

A platí to o podmínkách pod vodní hladinou i o těch nad vodní hladinou. Oboje mohou znamenat cokoliv od drobného nepohodlí až po vážné bezpečnostní riziko.

Vlny

Vlny jsou problémem hlavně u moře. A kupodivu u pobřeží jsou větším problémem než na volném moři. U pobřeží se vlny zvětšují, zkracují a mohou znemožnit buď vstup do vody nebo potom výstup. Mohou vás zranit, posmýkat a zničit výstroj.

Na lodi mohou vlny představovat také problém. Mořská nemoc není nic fajn. Počínající mořská nemoc se většinou po vstupu do vody uklidní, ale pokud zvracíte pár dní v tahu, jste určitě dehydrovaní a ponor v takovém stavu není určitě nic doporučeníhodného.

Špatná viditelnost

I to může být důvodem pro den bez potápění.  Nejen proto, že to bude nepohodlné a váš požitek z ponoru bude nulový. Ale pokud na to nejste zvyklí, můžete být pod vodou dezorientovaní, vystresovaní, může nastat panika, ztratíte se, budete dělat chyby.

Proud

Neočekávaný proud, neočekávaně silný proud nebo špatným směrem - to mohou být situace, kdy jde o život. Proud je tedy jeden z důvodů, proč ponor vynechat. Pokud nemáte zkušenosti s potápěním v proudech, je opět lepší ponor vynechat (a dát si třeba pivo).

Zdravotní problémy

Často dělají potápky tu chybu, že potlačí svoje pocity fyzické nevolnosti a "překousnou to".

Nachlazení

Nachlazení bývá zákeřné. Bývají ucpané prostupy dutin a může vám to znemožnit vyrovnání tlaku ve středouší a s tím se táhnou další problémy, jako je barotrauma uší a další, popisovali jsme je nedávno. Léky většinou pomohou jen na chvíli a můžete si přivodit reverzní blok. A není nic příjemného zůstat trčet v 10 metrech a nemoci vystoupat.

Fyzické vyčerpání

I to může být důvodem pro pauzu. Pokud jste dali den předem pěší výstup na Sv. Juru a nejste zrovna zdatní turisté, určitě není dobrý nápad jít druhý den do vody. Pak stačí třeba i slabší proud, který pro vás normálně není problémem, ale unavené nohy to nezvládají. Jsou plně mléčné kyseliny, špatně se z nich vysycuje dusík. Prostě, zaděláváte si na průšvih v podobě DCS.

Kocovina

I kocovina může vést k problémům s DCS. Po flámu jste dehydrovaní, většinou jste ze sebe dostali většinu solí a tělo je náchylné k rychlému vyčerpání. A to může vést k rychlému sycení tkání dusíkem a velmi pomalému vysycování. I vaše mentální schopnosti nebudou zrovna na vrcholu. Takže mohou nastat situace, kdy se potápka může dostat do stresu a následně třeba i paniky (a většinou vlastní blbostí).

Pomatujte, jeden jediný člověk vám může zakázat jít vody. Vy sami. Tak buďte k době přísní.