Octopus CB

Mýty a pověry o močení do neoprenu

Již jste to zkusili? Když je zima a strašně se vám chce, pustit to do neoprénu. Ten pocit úlevy a pocit tepla, který se postupně šíří...

ilustraceMezi potápěči oběcně platí - jsou ti, kteří do neoprénu močí a ještě se k tomu drze přiznávají a pak jsou ti, kteří o tom lžou.

Ale existuje spouta mýtů a předsudků. Snad se nám je podaří vyvrátit.

Méně pít před ponorem uchrání před močením

To vůbec není dobrá nápad. Dehydratované tělo (i jen lehce) je náchylné k vzniku DCS i za jinak standardních parametrů ponoru. A močení stejně nezabráníte. Protože tělo ponořené do kapaliny začne v důsledku změn tlaku a změn okolní teploty vytvářet moč. Ať málo pijete nebo ne. Více o tom v článku "Proč čůráme do neoprénu".

A snad ještě jeden důvod, který v minulém článku nebyl uveden. Když jste dehydratování, má moč nejen výraznou barvu, ale i zápach. Takže je lepší ji naředit.

To vydržíte

Spousta potápěčů to "prostě vydrží". Ale zadržování močení není nic příjemného. Minimálně je to velmi bolestivé. A zvyšuje se tím - zejména pro ženy - riziko infekce močových cest.

Moč poškodí neopren

To ne. Moč nepoškodí, nerozlepí a ni nenaleptá ani neopren, ani manžety a další těsnění. Jen pokud oblek po ponoru nevymyjete, bude hold zapáchat.

Zahřeje mně to

To je možná pravda, ale jen na chviličku. Tělo si s tímto přílivem tepla poradí tak, že otevře cévy.  A potom, jek začně se zase prochládat, je opět začne pomalu uzavírat. A pocit chladu je potom silnější.

Jak si vypláchnout neopén

Nemusíte čekat až na palubu lodi. Už ve vedě si rozepněte manžety a několikrát neberte vodu u krku tak, aby propláchla celý neopen. 
Můžete použít regulátor. Umístěte je pod krční manřetu a stiskněte tlačítko sprchy. Proud bublin vám protáhne neopren až k nohám.

Etiketa močení do neoprenu

  • Nemusí to každý vědět
  • U půjčených neoprénů to nedělejte. myslete na ty, kteří to po vás budou čistit.