Octopus CB

Proč čůráme do neoprénu?

Nejoblíbenější téma mezi novými potápěči. Musel jsi? Já to vydržel, ake bylo to jen tak tak. A já to pustil! Proč musíme čůrat i když před ponorem jsme v pohodě?

Proč musíme čůrat jakmile se ponoříme do vody? Může za to chlad? Voda sama? Něco jiného? Nebo prostě ve  vodě něco přestává fungovat? Důvodů je několik

Chlad

Když je nám zima, tělo zareaguje tak, že zúží cévy v povrchových částech těla. To znamená, že se krev přemístí do středu těla - je jí tam více a srdce musí více pumpovat. To má za následek uvolnění hormonu ANP, který signalizuje, že jste plni vody a zvyšuje se tlak na vylučování moči.

Tlak

Pokud se pohybujete ve vodě v vzpřímené poloze, je rozdíl tlaku na nohy a na střed těla sice malý, ale je tam. Je určitě vyšší než na vzduchu. A to má za následek vytlačení krve z dolních končetin do středu těla. A srdce musí více pumpovat. A to má za následek uvolnění hormonu ANP, který.... A musíte čůrat.
Zde si dovolím malou odbočku - pokud jste ve vodě ve správné poloze - trimu - je rozdíl tlaků mezi středem těla a dolními končetinami skoro nulový. Lehce tím předcházíte uvedenému problému.

Voda okolo nás

Protože jste ve vodě, tělo podlehne falešnému pocitu dostatku vody a začne více vylučovat moč.

A tohle celé má za následek i obrácený postup. V okamžiku, kdy vylezete z vody ven, na teplý vzduch, vrací se vše k normálu. A vyloučená voda najednou chybí. Máte pocit žízně. Takže se hodně napijete a pak jdete do vody. A na druhém ponoru je to ještě horší ....

Hydratace

Proto platí: udržujte se hydratovaní. Potápění je sport, kde sice nejde o výsledky, nemusíte se udržovat ve formě iontovými nápoji s vysokým obsahem cukru. Ale stálý příjem tekutin ve formě obyčejné vody je to, co vás udrží ve formě i na dlouhém safari.