Octopus CB

Nákup výbavy pro potomky

Děti, jak známo, hodně rychle rostou. A potápěčská výbava není zadarmo. Jak koupit dobrou potápěčskou výstroj a neudělat díru do rodinného rozpočtu?

Jak a jakou výbavu si koupit pro sebe jsme diskutovali nedávno. I nějaké chyby jsme probírali. Ale u dětí je to problematické. Děti rychle rostou a to, co jim je dobře tento rok, im bude pravděpodobně příští rok malé. 

Nákup výbavy pro děti je jen a pouze o tom vědět, jak se co nosí a co je může ohrozit a co ne.

Maska a ploutve (případně botičky)

MaskaMaska musí padnout na obličej. To není položka na šetření. Pokud se maska bude mlžit i přes péči odmlžovacích přípravků, pokud do ní poteče jakjo do ceníku, nebude se potápění za chvíli děťátku líbit a pošle vás do háje. Navíc mu je můžete pěkně zprotivit, protože si jej spojí s představou vody v nose. A taková maska je i nebezpečná. Pokud se bude mládenec /nebo děvče/ více soustředit na to, jak si vylít vodu z masky, než na ostatní věci okolo, může přehlídnout něco důležitého (buddyho, směr, hloubku, živočicha...). 

Vyzměte dítě do obchodu na důkladné vyzkoušení. Lem masky nesmí zasahovat do linie vlasů (poteče do ní), nesmí zasahovat moc hluboko pod nos (bude dřít na vyšpuleném rtu s automatikou). Maska musí, stejně jako dospělému, sedět na obličeji při jemném potáhnutí nosem. Pokud do několika vteřin odpadne, netěsní. Hledejte dále.
Navíc, pokud je maska rok dva nošená, není ještě zničená a dá se prodat dále.

Ploutve jsou naopak poměrně univerzální co se týče velikosti. Zde mějte na paměti, že je potřeba ploutve výkonné, děcko nemá tu fyzičku, aby udrželo krok se skupinou. Také nemá cenu kupovat tvrdé a dlouhé ploutve. To je na křeče v nohou jako dělané. Takže kratší, učinné a ne moc tvrdé ploutve. 
Opět, ploutve po 5 letech dovolenkového potápění nejsou zničené a je možné je poslat dále.

Botičky - tůry se v nich chodit nebudou. Ale přejít pláž s pískem nebo kameny se v nich musí. Protože jsou přepásány ploutví s řemínkem, mohou být klidně o jedno nebo dvě čísla větší. Budou se lépe obouvat. Botičky už asi po dvou letech neprodáte. Většina z nich to ani nevydrží, ale z hygienických důvodů to není ten nejlepší nápad.

Žaket

Píšu záměrně žaket. Zatím jsem nenarazil na křídlo pro děti. Žaket je nutné koupit v dobré velikosti. Drží na zádech flašku, udržuje trim, drží potápěče na hladině. Pokud jej koupíte moc veliký, bude z něj potomek vypadávat a ponor se změní v boj se žaketem. Pokud je moc malý, nemusí objemem stačit na udržení na hladině, určitě bude tlačit na ramenou, škrtit v podpaží. Žakety jsou sice nastavitelné v celkem velkém rozsahu, ale na to pozor. Může to vést ke koupi co největší velikosti s tím, že jde zmenšit. První roky s tímto žaketem budou utrpení - viz příliš velký žaket.

Žaket se dá vžy prodat dále. Již jsem zaregistrovat službu od divecenter o pronájmu dětského žaketu na sezonu. Po skončení sezony jej vrátíte a další rok si půjčíte další. 

Regulátor

Je nejdražší položkou. A zároveň jedinou, která se nedělá v dětském provedení. Ale není potřeba zoufat. Podívejte se po cestovních regulátorech, které jsou menší a lehčí. Najděte náústek, který je co nejmenší a vyměňte ten dospělácký, co jste si koupili s automatikou. Naústků si kupte raději více. Děti mají tendenci držet automatiku dost křečovitě a pár náústků jistě rozkoušou.

Další možností, jak automatiku vylepšit, je dokoupit pružné hadice a vyměnit ty původní pryžové. Pružná hadice tolik natáhne za druhý stupeň a ten se lépe drží v ústech.

Automatika je v podstatě stejná vždy a všude. Průtoky jsou také zhruba stejné. Takže automatika vašemu potomkovi pár let vydrží a možná i dále.