Octopus CB

Rozložení váhy a spotřeba vzduchu

Jaký vliv má rozložení váhy na vaši spotřebu vzduchu. Položili jste si někdy tuto otázku? Pokusím se ukázat, že relativně velký.

Jak už jsme psali, na kuzu OWD jste dostali poměrně velkou zátěž, protože instruktor nechtěl mít moc práce s tréningem zanoření. A tuhle zátěž jste možná i časem snížili. Ale stále ji nosíte na opasku nebo v kapsách svého BCD.

Pokud máme váhu nashromážděnu v jednom místě, potom se posune těžiště našeho těla a výsledný efekt je ten, že stále padáte buď nohama dolů nebo hlavou dolů. A toto neustálé přetáčení, které je tím častější a větší, čím pomaleji se plave, musíte kompenzovat. Čím? Kopy navíc. A to znamená spotřebu energie, která se musí doplnit. A pod vodou je která přísada nejháklivější na doplnění? Kyslík. Potažmo vzuch. 

Takže přímým důsledkem špatného rozložení zátěže je větší spotřeba vzduchu. A tomu se pokusíme zabránit.

Vždy se snažíme, aby naše poloha byla v "trimu", tedy co nejvíce vleže v trajektorii pohybu. To mám nejmenší odpor při pohybu ve vodě. Na tuto polohu má vliv spousta věcí - kolik nesete váhy, jak moc je BCD nafouknutý a jak je vaše váha rozložena.

z minula by jste měli mít váhy jen absolutně nezbytné minimum. Nyní tedy budeme pracovat s jejím rozložením. Jak jsem řekl, jsou dva scénáře

  • mám "těžké" nohy: příčinou "těžých nohou" může být moc váhy. Potom musíte více naplnit váš BCD, který se naplní hlavně kolem ramen a výsledkem je, že pocitově vám padají nohy - ale ono je to obráceně - hrudník se stále cpe nahoru.  Ale předpokládejme, že tohle není váš případ. Proto je potřeba nějakou váhu přemístit nad pas. Buď jsou na všem BCD kapsičky v místě okolo lopatek nebo je možné na popruh okolo lahve umístit jednu kostku olova. Umístění na popruhu flašky má tu výhodu, že je možné si jemně pohrát s její polohou a tím s jejím vlivem. Druhou možností je experimentace s umístěním lahve. Vždy je možné ji posunout o pár centimetrů výše. Výhodou bude snadno proveditelný V-dril. Potápky s dvojčetem a integrovanou V-zátěží si mohou při troše šikovnosti vyrobit dalších pár děr a posouvat si zátěží plusmínus 10-20 cm nahoru a dolů. Je také možné, že padající nohy jsou psychyckým důsledkem příliš velké váhy. Zkuste ještě 1kg odebrat!
  • mám moc lehké nohy: Prvotní příčinou obvykle bývá váha umístěná moc vysoko. Je možné, že máte tátěž integrovánu v BCD, ale ten je vám buď malý nebo si příliš utahujete ramenní popruhy a tím dostáváte váhu příliš vysoko. Také je možné, že máte příliš vysoko flašku. Neboucháte se do hlavy o ventily, když zakloníte hodně hlavu? Náprava je možná, stejně jako v prvním případě, přesunem části zátěže na lahev, tentokrát směrem dolů. Paradoxně někdy pomůže přidání malé zátěže.

Probém perfektního vyvážení nevyřešíte na jednom ponoru. Je to běh na delší trať. A paradoxně se tento problém moc netýká potápěčů v suchém obleku. Ti si mohou vzduch rozložit podél těla, jak je potřeba. Až na vyjímky, které jsem také viděl, ale ti jsou asi nepoučitelní :-)

 

Trénujete? Jaké jsou vaše výsledky?