Octopus CB

Typy prvních stupňů a jaký si vybrat

Jaký typ prvního stupně si vybrat? Proč? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody, zvláštnosti?

První stupně musí zajistit dodávku vzduchu z lahve v jakémkoliv případě a dostatešně komfortně, aby jste se pod vodou cítili dobře. Jste na něm životně závislí. Jaké jsou jejich konstrukční rozdíly?

Pístové vs membránové

Dva různé přístupy ke kontrukci prvního stupně. Oba dva konstrukční postupy vedou ke stejnému cíly. jeden používá pro regulaci tuhý píst, druhý pružnou membránu. Aby tyto typu jsou s námi několik desetiletí a jsou dostatečně vyzkoušeny ve večech provozních podmínkách. Ale pokud se častěji budete potápět ve studené vodě, je vhodnější membránový první stupeň.

Nevyvážené vs vyvážené vs převážené

Nevyvážené regulátory jsou levnější, protože mají jednodušší konstrukci. To je ale daní za to, že dodávka vzduchu závisí na tlaku v láhvi. Naproti tomu vyvážené první stupně udržují středotlak stále stejný nezávisle na tlaku v lahvi. Tím se z nich bude dýchat stále stejně při plné i prázdné lahvi. Tzv převážené první stupně umíé navíc zvětšující se tlak okolí navýšením středotlaku. To by melo kompenzovat měnící se viskozitu vzduchu za zvětšujícího se tlaku. 

Počet portů (výstupů)

Ty nejjednodušší první stupně poskytují jeden vysokotlaký výstup pro zapojení manometru a většinou aspoň 4 středotlaké výstupy pro napojení automatik a BCD. Pro ty, kteří se potápí v suchém obleku to může být málo. Většina dnes dostupných prvních stupňů poskytuje 2 vysokotlaké výstupy (pravý a levý) a 4 středotlaké výstupy. Pro většinu konfigurací je to dostatečný počet, protože pro delší a náročnější ponory budete používat první stupně dva a zapojení automatik, sucháče a BCD mezi ně rozdělíte.

DIN vs třmen

TřmenV Evropě se třemnové provedení (YOKE) skoro nepoužívá. Predeferujte vždy provedení DIN, které je i navrženo tak, aby vydrželo větší zatížení. Rozdíly mezi DIN a YOKE najdete v jednom ze starších článků.

Rozšíření

Pokud chcete lézt do studené vody a váš první stupeň na to není připraven, nezoufejte. Většina výrobců dělá pro své regulátory tzv "cold watter kit", který se dá zakoupit a namontovat. Většinou jsou to dodatečná těsnění, která zabrání přístupu vody k namáhaným částem regulátoru tak, aby nemohlo dojit k jejich zemrznutí. Pokud ale víte, že jednou do studené vody polezete, kupujte již rovnou regulátor a automatiky v provedení určeném do studené vody (méne než 10°C)