Octopus CB

Základní cvik - vylití masky

Asi první položka ve výcviku je vylití masky pod vodou. Mnoho potápěčů tento cvik nemá rádo z různých důvodů. Ale vězte, že to bude ten nejčastěji používaný cvik ve vaší podvodní kariéře.

ilustrační fotoVoda v masce je rozčilující. Natéká vám do nosu, studí. A zamlžená maska také nic moc - nic nevidíte nebo při nejlepším špatně. Proč máte vodu v masce a jak ji dostat ven? 

Špatná maska

Ano, to je jedna z nejčastějších příčin. Koupili jste si špatnou masku, která na vašem obličeji nesedí. Konckonců, každý máme jiný tvar obličeje a co jednomu 100% sedí, nebude s jiným obličejem spolupracovat. 

Pokud si jdete koupit novou masku, vyzkoušejte tento jednuduchý trik - nasaďte si masku bez natažení řemínku přes hlavu a lehce si ji přisajte nosem na obličej. Maska by měla bez problému aspoň 10 vteřin držet. 
Tip: zkoušejte pokud možno bez mejkapu a vstvy ochranných krémů.

Nesprávně nasazená maska

Pokud máte řemínek přes hlavu příliš vysoko, nízko, nebo moc utažený, nebude lícnice masky správně sedět a bude se někde defomovat. Řemínek by měl být na temeni naproti očím. A nesmí být moc utažený. Všimněte si, že nepíšu, že by neměl být moc volný. S tím jsem se asi ještě nesetkal. Většina potápěčů v okamžiku, kdy jim začne tect do masky, začne jako první pomoc utahovat řemínek. Většinou se zbortí lícnice a do masky teče ještě více. Prvním krokem by měla být kontrola správnosti nasazení řemínku. A  hned potom kontrola cizích předmětů (vlasy, haubna).

Skřípnuté cizí těleso

Ať je to cokoliv - vlasy, pokud je máte delší, poteče tam. Pokud se tam protáhne vlas, proteče tam i voda.
Vousy jsou na tom podobně. Nejvíce dělaá problém několikadenní strniště, tak moc oblíbenené u mladších "kanadských dřevorubců". Buďte hladce oholeni nebo mějte vousy dlouhé. 

Přicvaknutá haubna také dělá mnohalidem problémy. Vždy se ujistěte, že nemáte haubnu skřípnutou pod maskou.

Skopnutá maska

Úplně skopnutou masku jsem viděl asi 3x. Ale nejpravděpodobnější je, že v chumlu potápěčů připravujích se na ponor, visicích po ponoru na laně za lodí nebo i ve skupině, snažíc se zahlédnout stejnou rybu ve stejné díře jako všichni ostatní, vám někdo masku uvolní a dostane se do ní voda.

Smích

Tak to je úplně nejčastější příčina zatopení masky. Prostě se zasmějete budymu a jeho zoufalím pokusům o něco a ... máte plnou masku vody. 
Tip: Nesmějte se (mu).

Zamlžení masky

To je problém, který nemá obecné řešení. Obecně pomáhá plivnutí do masky. O mlžení masky jsem podrobně již psal.

Vylití masky krok za krokem

V kurzech se s nácvikem vylití masky obvykle začíná. Podle mne je to až druhý bod nácviku. Nejprve je nutné se naučit regulovat své dýchací cesty.

1. Ovládání dýchacích cest

Klidně doma nebo v kanceláři můžete trénovat.

  1. Zkuste dýchat otevřenými ústy bez toto, že si budete ucpávat nos. Vypadá to jednoduše? proč potom spoustu potápěčů tvdí, že nesmí mít v masce vůbec žádnou vodu, jinak si ji "šňupnou"? Protože neumí dýchat pouze ústy a "přisávají si" nosem.
  2. Druhý krok je dýchat s otevřenými ústy nosem. A následně libovolně přepínat.
  3. Třetím krokem je nadýchnout se pusou a s otevřenou pusou vydechnout nosem.

Pokud tohle zvládáte, jste připraveni na vylití masky pod vodou. A navíc vás nepřekvapí trocha vody v masce.

2. V bazénu namebo na mělké vody, kde stačíte

Zatím bez vody v masce. Nasaďte masku, dejte si automatiku do úst. Položte se na vodu, ať jste v trimu jako správný potápěč.

  1. Položte ruku horní rámeček masky na čele a lehce jej přitlačte k čelu.
  2. Zakloňte hlavu.
  3. Vydechněte nosem. Maska, protože vzduch nemůže nahoru, se odchlípne dole a proud vzduchu vytlačí s sebou i vodu, co tam je.

Nesnažte se masku odchlípávat nebo nadzvedávat, protože obvykle nevystihnete okamžik, kdy již proud vzduchu není dost velký a do masky opět nateče.

3. Nyní si pusťte trochu vody do masky.

Jen tak pod oči, zatím. A chvilku vydržte dýchat jen automatikou. Nyní se hodí umění nedýchat nosem. A pak zopakujte postup z přecházejícího bodu

Trénujte

A trénujte a trénujte. Jak napsala kdysi jedna má oblíbená instruktorka a spisovatelka, Monika Rahimi: Bojíš se vody v masce? Tak to budeš trénovat tak dlouho, až to budeš mít rád.