Octopus CB

Jak se (po)starat o potápěčský nůž

Na co nůž? Pomůže v mnoha situacích. Například při řezání sítě nebo vlasce, do které jste se zapletli. Nebo jako útesový hák. A také s ním můžete klepat na lahev, aby jste na sebe upozornili buddyho.

Když musí tohle všechno zvládnout, musí být v dobré kondici. A aby byl v dobrém stavu, musí se o něj pravidelně pečovat.

Koroze

dive knife titan - ilustrační fotoPokud začíná korodovat, vyčiste jej. Nejenom čepel, ale i zajišťovací mechanismus. Čištěte hadříkem anebo kartáčkem namočeným v silikonu. Není nic lepšího, než když jednou za 50 ponorů potřebujete nůž (častěji určitě ne) a on

  • nejde vyndat ze své schránky
  • vyndáte jen střenku. čepel zůstane uvězněná v pouzdru

Pokud je rezatý hodně, kupte si nový.

Po ponoru

Vypláchněte nůž ve sladké studené vodě. Nejlépe tekoucí. Během vyplachování s ním hýbejte v jeho uložení. Také hýbejte s jistícím mechanismem. Je potřeba vypláchnout jemný sediment, který se tam s vodou dostal.

Osušte. Nenechávejte osychat, ale opravdu jej osušte hadříkem

Aplikujte silikonový nátěr. Určitě nic na bázi ropy. To se stejně rychle smeje a hlavně - kontaminuje vodu.

Materiály nožů

Dnes se nejčastěji setkáte s noži ocelovými nebo titanovými.

  • Titanové nože jsou lehké, ale křehké. A pokud se ztupí, je velmi těžké je nabrousit. Ale nepotřebují tak úzkostnou a pravidelnou údržbu.
  • Ocelové nože jsou levnější, těžší. Snadno je nabrousíte. Ale vyžadují pravidelnou údržbu, jinak začnou velmi rychle korodovat.

 

A jaký nůž si vybrat? A potřebujete vůbec nůž? Pokračujte tedy dále na:

 

A kontrolní otázka na závěr: Co dělá ocelový nůž v moři? Koroduje!
Ale hlavně, rezatí, vy tupci.