Octopus CB

Jak si vybrat masku

Blíží se zima a to je čas bazénových kurzů a spousta nových potápěčů bude hledat svoji novou masku. Ale i ti, co již masku mají, je občas vymění za novou. Jak si tedy masku vybrat? Zde je 6 kroků pro správný výběr.

Kde si masku koupit

Ať si již kupujete masku pro potápění nebo jen pro občasné šnorchlování, vždy nakupujte v specializovaném potápěčském obchodě. Maska musí mít silné tvrzené sklo, které odolá tlakům potápění. Takže maskám z hračkárny a různých řetězců bych se raději zdaleka vyhnul.

Tvar masky

Maska musí mít prostor pro nos tak, aby se dal nos uchopit bez problému mezi prsty. Je to základní manévr pro vyrovnání tlaku ve středním uchu.

Maska musí padnout

Maska musí padnout, pak do ní nebude téct. Proto prvním kritériem bude, jestli vám bude "sedět". Tomuto bodu věnujte čas, vyzkoušejte více typů, více provedení masky. Základní zkouška, jestli maska dobře sedí na obličeji, je snadná:

  1. Nasaďte si masku na obličej, ale nedávejte si řemínek
  2. Jemně si ji přisajte nosem 
  3. A nedýchejte
  4. Drží maska nebo si někudy pomalu začne přisávat vzduch a pak odpadne? Pokud drží, je to ta vaše. Pokud ne, pokračujte zkoušením další masky.

Muži s vousy se nemusí bát. Delší vous působí jako těsnění (jako koudel) a do masky neteče. Horší je pětidenní strniště. To dokáže spolehlivě zvednout lem masky.

Maska nesmí nikde tlačit, ani na nose. Co se na prodejně zdá jako malý, bezvýznamný problém, po hodině ponoru bude strašně otravovat. A mít podřený nos celou dovolenou a stále si jej máčet v moři... Nic moc.

Celé sklo v kuse nebo dvojzorníková maska

Pokud máte normální oči a nepotřebujetebe brýle, je to vlastně jen otázka osobní prefernce. Někomu vadí "středový sloupek", někdo o něm vůbec neví. Ale pokud potřbujete brýle, je možnost si nechat vyměnit sklad za dioptrická. A toto většinou umožňují právě dvojzorníkové masky. Na možnost výměny skel se vzdy u konkrétní masky zeptejte!

Barva a vzhled

Teprve, když najdete tu správnou masku, která vám sedí jak prdel na hrnci, ptejte se na další barevné provedení. Lepší vypadat blbě a cítit se dobře než obráceně.

Malý nebo velký vnitřní objem masky

Na funkci masky toto v podstatě vliv nemá. Výhody masek s malým vnitřním objemem se projeví při šnorchlování a potápění na nádech, kdy stačí menší množství vzduchu pro vyrovnání "přisávání se" masky na obličej. A také při vylévání vody z masky. Na druhou stranu, pokud se ne nádech nepotopíte přes 10 metrů, je vám to úplně jedno. A vylít masku pod vodou na dva výdechy také není problém. 

Barevný silikon nebo průhledný

Průhledný silikon nechá dopadat do masky více světla. Máte pocit lepší viditelnosti. Na druhou stranu, při zadním světle se někdy odráží ve skle váš obličej nebo oči. S tím je potřeba počítat. Masky s barveným (černým) silikonem jsou v tomto lepší, poskytují nerušenější výhled.

Řemínek masky

Standardně se masky dělají se silikonovým řemínkem. Někdo jej nemá rád, protože trochu tlačí. A pokud masku nosíte na hlavu bez kukly, tahá za vlasy (to mně už nevadí). Je možné si objednat neoprénový řemínek nebo se dají dokoupit neoprénová rozšíření a podložky.

Mlžení masky

Nová maska se bude skoro určitě mlžit. Jak na to v našich tipech na zamlženou masku.