Octopus CB

Ploutve a jejich použití

Ne všechny ploutve jsou stejné... Ne každý použije ty samé....

Ilustrační fotoO konstrukci ploutví jsme psali již před nějakou dobou v článku "potápěčská výstroj - ploutve". Zde se podíváme na ploutve z hlediska jejich vhodnosti pro jednotlivé druhy kopů (popsány v článku Druhy kopů).

Obecný závěr, který jsme udělali v minulém článku - tedy že ploutev má být středně tvrdá až měkká, se asi dá přijmout.

Zaměříme se tedy na poutev z hlediska použitého kopu.

Pokud tedy využívíme rozdílné druhy kopů a náš favortir je žabí kop, měli bychom se dívat po ploutvi se stejnou tuhostí v obou směrech, středně tuhou. Moc měkká ploutev se při žabím kopu láme. Moc tuhá ploutev je potom velmi náročná na vedení při kraulovém kopu. Ploutev s stejnou tuhostí v obou směrech má minimální přepouštěcí otvory a nemá "klouby". Tyto otvory sice zajišťují dobré obtékání ploutve při kraulovém kopu, ale většinou jen z nártové strany. Na druhou stranu hodně kazí záběr ploutve ze strany chodidla.

Ilustrační fotoDnešní konstrukce ploutve umožňuje vyrobit rozdílnou tuhost ploutve při záběru nártovou stranou a při záběru stranou chodidlovou. Většinou homogenní ploutve mají podobnou tuhost při záběru z obou stran. Proto je používají většinou potápěči, kteří používají některý z žabích kopů nebo modifikované kraulové kopy.

Naproti tomu ploutve s kloubem nebo ploutve s velkými přepouštěcími otvory mají většinou rozdílnou tuhost. 

Tužší jsou při záběru nártovou stranou - kraulový kop. Při záběru chodidlouvou stranou se většinou snadno prohnou a jejich účinnost prudce klesa. Tyto ploutve jsou velmi pohodlné, protože poskytují při kraulovém kopu maximální efektivitu a komfort. Ale použití při žabím kopu je snim i velmi flustrující.

 

Ilustrační fotoDalší modifikací je střední prostřih ploutve pro zlepšení obtékání listu ploutve. Opět je tento prostřih velmi efektivní při kraulovém kopu. Při modifikacích kraulového kopu a při žabích kopech se tento prostřih projevuje spíše negativně.

Jaké ploutve si tedy vybrat?

Tento článek není v žádném případě dogma. Každou ploutev je potřeba vyzkoušet, nechat si poradit, vzít si ji do ruky... Konstrukce pomocí žeber, které zpevňují ploutev a zlepšují obtékání se stále vylepšují a každý rok vycházejí z dílen výrobců nové modely. 

Pokud máte dobou ploutev, ani o ní vlastně nevíte