Octopus CB

Snížení nutné zátěže

Zbavte se nepotřebného balastu, který nosíte a pohybujte se jako ryba.

O problému zbytečně velké váhy jsem psal několikrát [1], [2], [3], [4], [5]. A začíná tak většina potápěčů. V kurzu na ně instruktor navěsí poměrně velkou váhu, protože ví, že nováčci mají potíže se sestupem. Neuvědomuje si, že tato velká váha bude následně dělat problémy pod vodou. A co hůře, většina jich si tuto váhu přinese i do svého potápěčského života. A pak jsou na břehu nebo lodi slyšet podobné rozhovory: "Cože, ty máš v sucháči jen 6kg? Já mám obyčejnou 5mm a s 12 kg se nemůžu zanořit, ptřeboval  bych půjčit ještě kostku!"

Ano, čím větší hmotnost na hladině nesete, tím více vzduchu musítě do svého BCD nacpat pod vodou. A více vzduchu

  • větší objem při stoupání, který se rozpíná - musíte rychleji a razantněji reagovat a upouštět.
  • větší přední profil, který musíte protlačit vodou
  • více práce, kterou musíte vykonat pro pohyb dopředu
  • více spotřebovaného vzduchu na uplavání stejné vzdálenosti
  • méně zábavy

Dalším problém, který není na první pohled vidět, je výkon vašeho BCD. Pověste na svůj BCD (žaket, křídlo) zátěž, kterou nesete, flašku a další příslušenství (automatiky, baterky, kanystry od světel). Položte jej na vodu. Bude plavat? Neplave ani když na naplněn vzduchem tak, že pojistné ventily upouští vzduch? Tak to máte velký problém! Jak vás má v hloubce BCD stabilizovat, když neunese ani samotný balast? Takže si pomáháte ještě sucháčem. Nebo kopete jako o život (opravdu o život). Ale BCD a suchý oblek jsou redundantní systémy, ne spolupracující!

Jak tedy poznat, že mám moc velkou zátěž?

  1. Musíte makat tam, kde ostatní plavou bez problému.
  2. Plavete neusále ploutvemi dolů a kopáním udržujete hloubku. Pokud přestanete kopat, propadnete se.
  3. Vydýcháte vzduch mnohem rychleji, než ostatní.

Jak si vyzkoušet správnou váhu.

Potřebujete si vyrobit pomůcku ze zátěže, nejlépe kostek. Oviňte je šnůrou a připojte karabinku tak, aby jste si mohli zaátěž zavěsit na D-kroužky BCD. Vezměte skoro prázdnou lahev, tedy kde je tak zhruba 50 barů. A vyzkoušejte, jestli se s úplně vypuštěným BCD udržíte ve 3 metrech. Máte v BCD vzduch? Vypustit a odendat jedno závaží. Ještě je co vypouštět? Ven s tím a závaží také pryč. Již není co vyždímat?  A dýcháte normálně, ani hodně z hluboka, ani mělce? Tak máte správnou zátěž. Správnou zátěž pro tento typ vody (sladká, slaná) a vaši současnou konfiguraci (typ neoprenu, podoblek).

Limity vaší výstroje

Občas vidím, většinou u větších křídel., jak při sestupu se přeloží a zůstává v nich uvězněný vzduch. A potápěč se pak marně snaží zanořit. Jak se to vyřeší? Ano, přidá se zátěž, A problém eskaluje. Sestup je vyřešen. Ale co výstup. Tento vzdu je uvězněný v různých záhybech a nejde pořádně vyoustit!

Většinou stačí buď přejít na jiný typ BCD, na menší BCD nebo použít systém gumycuků, které křídlo stahují a vzduch z něj vlastně vymačkají. Toto řešení má i další výhodu - prázdné konce křídlo kolem vás nevlají. Ale pozor, není to vhodné nikam, kde je možné se zachytit.

Je potřeba stále trénovat a zkoušet