Octopus CB

Chcete se potápět? Odpovíme na vaše otázky.

Chcete se potápět a nevíte, jestli zvládnete kurz a co vše po vás budou chtít? Zkusím odpovědět.

ilustrační fotoVybral jsem pár otázek, na které se ptá skoro každý, kdo si chce potápění buď vyzkoušet nebo uvažuje o kurzu.

Fyzické předpoklady a dovednosti

Přestože potápění je oddechová a rekrační aktivita, je potřeba být zdravý. Určitě před kurzem navštivte svého lékaře a konzultujte vše s ním.

A také je důležité, aby jste se ve vodě cítili dobře a v pohodě. Většina škol má své testy, kterými si zájemce otestují a případně s ním některé věci ještě dopilují.

Například PADI požaduje, aby zájemce o potápění

  • dokázal 10 minut plavat bez dalších plaveckých pomůcek
  • dokázal uplavat 50 metrů bez pomůcek nebo 150 metrů s maskou, šnorchlem a ploutvemi

Koupit nebo půjčit vybavení?

Asi všechny školy vyžadují, aby jste si vlastnili masku, šnorchl a ploutve. Ale i to lze většinou zapůjčit. A další výbavu můžete nakupovat postupně.

Co žraloci

Pokud uvidíte žraloka, tak jste šťastlivec. Většina potápěčů za svůj život jej neuvidí ani jednou. Žaraloci nejsou, i když jsou tak většinou prezentováni, žádné vraždící bestie. Jsou zvědaví. Pokud zachováte pár zásad bezpečného potápění se žraloky, budete mít dlouho co vyprávět.

Jde to přes eLearning?

V podstatě u všech škol se výcvik skládá ze třech částí:

  • Teorie - tu je možné nastudovat i samostatně a v pohodlí domova
  • Základy potápění na uzavřené vodě - tedy v bazénu
  • První ponory na otevřené vodě - moři, lomu

Většina škol již poskytuje lekce buď ve formě videa nebo vzdálené interaktivní prezentace. Ale setkávání žáků již při teoretickém výcviku má svoje výhody. Poznají se. Vždyť při prvních ponorech na volené vodě budou tvořit buddy tým, budou si muset navzájem natolik věřit, že si dovedou pomoci a že spolu zvládnou předepsaná cvičení.

Kde mohu získat certifikaci?

ilustrační fotoVšechny školy mají v každém větším městě přidružené obchody a dive centra. Také mnoho přimořských středisek nabízí mimo potápěčské výlety i potápěčské kurzy nebo ponory na zkoušku. Jaké certifikace je možné získat?.

Jaká je věková hranice

Většina škol má spodní hranici. Dřívě byla okolo 13 let, protože to se ještě dětský organismus vyvíjí. Platilo od 13 do 13. Nyní se věk ustáli na hranici 10 let s omezením většinou na 10 metrů hloubky. Pokud se chcetepotápět se svým potomkem, tak najdete odpovědi na stránce "je připraven na potápění?"

Můžeme jít na kurz s rodinou?

Určitě! Je to nejlepší, co můžete udělat. Sdílené zážitky jsou to nejlepší, co můžete mít společné.

Kolik to stojí?

Vlastní získání certifikace není vlastně to nejdražší. Upřímně říkám, že pořízení výstroje je nakonec mnohem větší částka, než v jakou jste na začátku doufali. Odpovědí není ani půjčování výtroje, protože se při častém půjčení již také nevyplatí. A přiznejme si to, ani výlety na potápčská safary nejsou zadarmo.

Má certifikace omezenou platnost?

Ne, to ne. Ale je potřeba si udržovat správné návyky, znalosti a dovednosti. Pokud se potopíte 2x za rok na dovolené, nestačí to. Vaše znalosti budou a hlavně dovednosti začnou korodovat. Potápění je sice jako jízda na kole, tedy nezapomíná se. Ale stejně jako u té jízdy na kole platí, že na krizové situace je potřeba být připraven.

Většina škol nabízí obnovovací kurzy, kde s vámi v rychlosti projdou všechny dovednosti a vyzkoušíte si je pod dohledem zkušeného instruktora.

ilustrační fotoZa jak dlouho budou mít certifikaci?

Jedna z prvních otázek (společně s otázkou na cenu). Platí, že základní potápěčský kurz se dá zvládnout za týden. Ale je to intenzivní týden, kdy jsou ranní a odpolední bloky ve vodě proloženy teorií. Najděte si v okolí školu a lektora, který vám bude vyhovovat. Jistě přizpůsobí časový plán vašim možnostem. Ale od školy, která vám slíbí licenci za víkend rychle utíkejte. Za takto krátkou dobu nejste schopni se připravit na možná úskalí potápění.