Pro ty z nás, kteří mají zhoršený zrak - v jakémkoliv ohledu - může být potápění odepřeno. Ale i se zhoršeným zrakem je možné se potápět. Povíme si o některých úskalích a jak je překonat.
Myšlenka splynutí s okolím není nová. V poslední době se objevila spousta článků a knih věnované právě prožitku okamžiku. Tento přístup funguje i v potápění.
Na ponoru se může stát cokoliv. Pokažená výstroj, nereálná očekávání, hledání buddyho, ... Zde je pár situací, které mohou nastat a které vedou ke zkaženému ponoru.
Jaká je hodnota vaší kartičky (OWD, AOWD, MD, ... a dalších)? Co vypovídá o vašich zkušenostech, schopnostech?
Jaký typ prvního stupně si vybrat? Proč? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody, zvláštnosti?
Bezpečný výstup z vody začíná již v okamžiku kdy začnete stoupat. A jste to vy, kdo má mít přehled o situaci, ti nad vodou o vás nic neví, zvlášť když je voda neklidná. Jak na to a předejít nepříjemnostem?
Proč se potápět sám? Všechny systémy kladou důraz na to, že potápění je teamový sport. Ale důvodů, proč se potápět sám je více než dost - fotografování, hledání samoty, užití si ticha. Jak to tedy udělat bezpečně?
Jaký vliv má rozložení váhy na vaši spotřebu vzduchu. Položili jste si někdy tuto otázku? Pokusím se ukázat, že relativně velký.
Blíží se zima a to je čas bazénových kurzů a spousta nových potápěčů bude hledat svoji novou masku. Ale i ti, co již masku mají, je občas vymění za novou. Jak si tedy masku vybrat? Zde je 6 kroků pro správný výběr.
Jaký vliv má divemaster nebo průvodce na vaši spotřebu vzduchu? Na vaši, zkušeného potápěče? Již žádnou. Na začínajícího potápěče stěžejní.
Výlet na neznámou lokalitu je vždy skok do neznáma. A nejen pod vodou. Hlavně nad vodou, aby vše klapalo po logistické stránce, bylo se kde najíst, kde naplnit flašky, kde přespat. Jak to chodí na Lago di Garda v okolí Riva del Garda se dozvíte zde.
V minisérii o spotřebě vzduchu se bereme postupně na paškál příčiny zvýšené spotřeby vzduchu. Jedna z nich je vlastní kurz OWD. Proč?